Employee voice: A multidimensional scale construction and validation
Çalışan sesi: Çok boyutlu bir ölçek geliştirme
  1. Tez No: 496172
  2. Yazar: SAMINA BEGUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ ÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada modern çalışan sesini ölçmek için çok boyutlu bir ölçek geliştirilmiştir. Çalışan sesi alanındaki yazın incelenmiş çalışan yönelimli ses uygulamalarının zamanla örgüt yönelimli ses uygulamalarına dönüştüğü gözlemlenmiştir. Çalışan sesi ve yönetim arasındaki ilişkiye dair alandaki çalışmalar ve kuramlar incelenerek çalışan sesinin örgüt içindeki akışının farklı aşamalarını kapsayan bir kuramsal çerçeve geliştirilmiştir. Bu değişimi etkileyen pek çok unsur olmakla beraber bunların en önemlilerinden birisi örgütlerin çalışanlarına olan tavırlarındaki değişimdir. 1983'ten bu yana çalışan sesini ölçmek için kullanılan ölçekler incelenmiştir. Yazındaki ölçeklerin temel olarak geleneksel çalışan sesini ölçmeye yönelik olduğu görülmüştür. Bu ölçekler modern çalışan sesi ve boyutlarını ölçmekte yetersiz kaldıkları için, bu tez modern çalışan sesini ölçmeye yönelik çok boyutlu bir ölçek geliştirmeyi hedeflemiştir. Çalışan sesi kavramının mantıksal ve anlam bilimsel yönlerini yansıtan maddeler alandaki çalışmalar ve yazın incelenerek geliştirilmiştir. İçerik analizi sürecinde Pakistan ve Türkiye'deki farklı üniversitelerden 11 doktora öğrencisi ve 4 yönetim profesöründen yararlanılmıştır. Faktör analizi için 36 madde seçilerek, 5li likert ölçeği uyarlanmıştır. Çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) hastanesinde uygulanarak farklı bölümlerden 406 çalışana ulaşılmıştır. Data analiz süreçlerinde Açıklayıcı Faktör ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri uygulanmış ve çeşitli model uyum endeksleri test edilmiştir. Sonuçlar çalışanın bilgi sağlaması, platform ve yöneticinin cevabı olmak üzere üç faktörü içeren çok boyutlu bir ölçeği desteklemektedir. 10 maddeden oluşan ölçek, çalışanın bilgi sağlamasına yönelik 4 madde ve platform ile yöneticinin cevabına yönelik 3 er maddeden oluşmaktadır. Geliştirilen bu yeni çok boyutlu ölçeğin modern çalışan sesinin bütününü ölçmeye yönelik yapısıyla hem akademisyenler hem de alandaki uygulamacılar için değerli bir araç olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study a multidimensional scale for measuring the overall constructs of modern employee voice was developed. The employee voice literature was critically reviewed and a shift of voice arrangement from employee-oriented to organizational-oriented was observed. The previous researches and theories concerning management and employee voice were examined, and a conceptual framework of different phases of the flow of employee voice in an organization was developed. Many reasons underlay this shift but one of the major reasons is the change in attitude of organizations towards their employees. The scales adopted to measure employee voice since the year 1983 were examined. It was found that the scales used in literature are fundamentally measuring the traditional employee voice. As a result of this they lack the ability to validate the overall dimensions of the modern employee voice, hence this thesis aimed to develop a multidimensional employee voice scale to measure modern employee voice. Items reflecting the logical and semantic content of the concept of employee voice were generated from studies and literature. Content analysis involved 11 PhD students and 4 management professors from different universities in Pakistan and Turkey. For factor analysis, 36 items were selected and they were scaled on a 5 point likert scale. Then the study was conducted in Dokuz Eylul University (DEU) hospital, and a total number of 406 employees at different departments were reached. The data analysis procedures include Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factors Analysis and different model fit indices were tested. The results provide support for a three factor multidimensional scale including employee provision of information, platform and manager's response. The overall scale consists of 10 items; 4 items on employee provision of information and 3 items each loading on platform and manager's response. This new multidimensional scale has the ability to measure the overall dimension of the modern employee voice and is expected to be a valuable tool for both academics and practitioners.