Polimer bazlı ampelometrik enzim elektrodlar ve permselektiv membranların geliştirilmesi
  1. Tez No: 77919
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ERSİN KARAGÖZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, poli(4-metoksifenol)-glukoz oksidaz elektrodu, 0.8 Vluk potansiyelde Ag/AgCPye karşı platin elektrot yüzeyinde enzimin bulunduğu sulu KCI çözeltisinde söz konusu monomerin elektrokimyasal polimerizasyonu sonucunda hazırlanmıştır. Hazırlanan poli(4-metoksifenol)- glukoz oksidaz elektrodunun amperometrik sensör karakteristikleri üzerine monomer, elektrolit, enzim derişimi, film kalınlığı, polimerleşme potansiyeli, pH ve sıcaklık gibi parametrelerin optimizasyonundan sonra biyosensörün seçicilik ve kararlılığı değerlendirilmiştir. Daha sonra, polianilin-glukoz oksidaz elektrodu, 0.9 V'luk potansiyelde önceden enzimin elektrot yüzeyine adsorbe edildiği, anilinin polimerleşmesini kapsayan farklı bir metodoloji kullanılarak hazırlanmıştır. Ardından, yukarıda bahsedilen elektrokimyasal polimerizasyon ve amperometrik ölçüm parametrilerinin etkileri optimize edilmiştir. Hidrojen peroksit esaslı amperometrik biyosensör yapımında karşılaşılan, elektroaktif ve elektroaktif olmayan girişim yapıcı türleri engellemek için permselektif poliindolin ve poli(o-toluidin) polimerik membranları hazırlanarak polimerin permselektif özelliğini etkileyen tüm deneysel parametrelerin sistematik olarak optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu permselektif polimerlerin hidrojen peroksite düzenli yanıtlar verdiği ancak elektroaktif (askorbik asit gibi) ve elektroaktif olmayan (laktoz, sukroz ve üre gibi) türlerin geçişini engellediği bulunmuştur.IV Sonuç olarak, bu permselektif polimerlerin hidrojen peroksit esaslı elektrokimyasal biyosensör uygulamalarında koruyucu membran olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, poly(4-methoxyphenol)-GOx enzyme electrode was prepared by the electrochemical polymerization of relevant monomer in the presence of enzyme in aqueous KCI solution at a potential of 0.8 V vs. Ag/AgCI on the Pt electrode surface. After optimization of the parameters such as concentrations of monomer, electrolyte and enzyme, film thickness, polymerization potential, pH and temperature on the amperometric sensor characteristics of the resultant poly(4-methoxyphenol-GOx) electrode, specificity and storage stability of the biosensor were evaluated. Polyaniline-GOx electrode was prepared by a different methodology that involves polymerization of the aniline at 0.9 V on the electrode surface already pre-adsorbed by the enzyme. After that, the effects of the above mentioned electrochemical polymerization and amperometric measurement parameters were also optimized. In order to overcome electroactive and non-electroactive interferences encountered in the H202-based amperometric biosensor construction, permselective polyindoline and poly(o-toluidine) polymeric membranes were prepared and all experimental parameters affecting permselectivity of the resulting polymers were systematically optimized. It was found these permselective polymers responded to H202 successfully while preventing the permeation of electroactive species such as ascorbic acid and non-electroactive species such as lactose, sucrose and urea.vi As a result, it has been thought that these permselective polymers can be used as protective membranes in the H2O2 - based electrochemical biosensor applications.