Çeşitli geometrilere sahip akustik kaynakların lineer ortamda oluşturdukları basınç alanlarının incelenmesi
  1. Tez No: 77918
  2. Yazar: OLGUN ADEM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET: Bu çalışmada çeşitli geometrilere sahip akustik kaynakların, akustik basınç alanları incelenmiştir. Dikdörtgen kaynak model olarak seçilmiş, alan yapısı kare ve dairesel kaynakla karşılaştırılmıştır. Dikdörtgen kaynak için matemetiksel bir model önerilerek, elde edilen sonuçlar eşit alanlı kare ve dairesel kaynak için elde edilen akustik alan yapılan ile karşılaştırılmıştır. Önerilen modelin literatür değerleri ile uyumlu sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Daha sonraki aşamalarda yapılabilecek ek çalışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT: in this thesis, acoustic pressure fıelds of various geometries was theoreticaly investigated. A rectangular source geometry has been chosen as a model and its acoustic pressure field structre was compared with a square and a circular source. A mathematical model was presented for the rectangular source geometry and results obtained from the model has been compared with sources have same surface area with a circular and a square source. The results obtained from the presented model in this study were observed in agreement with published values in the literatüre. A few suggestions were made for future works as well.