PAMAM dendrimerlerin flotasyon davranışlarının endüstriyel minerallerde araştırılması
Investigation of flotation behavior of PAMAM dendrimers in industrial minerals
  1. Tez No: 572303
  2. Yazar: MUHAMMED ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLTEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Chemistry, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, flotasyon reaktifi sentezi ve bu reaktiflerin kullanım olanakları incelenmiştir. Hazırlanan PAMAM dendrimerlerin, optimum flotasyon davranışları, flotasyon test yöntemlerinden mikroflotasyon kullanılarak araştırılmıştır. Mikroflotasyon çalışmalarında sentezlenen dendrimerlerin flotasyon verimi, sık kullanılan ticari toplayıcılarınki ile karşılaştırılmıştır. Flotasyon testlerinde Malatya yöresi endüstriyel cevherlerinden; Feldspat, Kuvars, Manyetit, Florit, Kalsit, Galen, Simitsonit ve Dolomit mineralleri kullanılmıştır. Örneklerin tamamı çeşitli yöntemler kullanılarak hem fiziksel hem de kimyasal olarak tanımlanmıştır. Sentezlenen PAMAM dendrimerlerin temin edilen saf doğal minerallerle flotasyon davranışlarını ortaya koymak için tam otomatik bir mikroflotasyon cihazı tasarlanmış ve üretilmiştir. Elde edilen deney sonuçlarına göre, PAMAM dendrimerler saf doğal manyetiti pH 8'de %87,76 verimle yüzdürebilmiştir. Diğer cevherlerin PAMAM dendrimerler varlığında flotasyon verimleri ise şu şekildedir: Feldspat %35; Kuvars %40,19; Florit %40,13; Kalsit %37,21; Galen %42; Simitsonit %39,01 ve Dolomit %44,59. Sonuç olarak, ikinci jenerasyon PAMAM dendrimerler saf doğal manyetiti, sık kullanılan ticari toplayıcının flotasyon verimine yakın bir oranda yüzdürebilmiştir. Böylelikle PAMAM dendrimerlerin flotasyon reaktifi olarak kullanılabileceği bilimsel olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, flotation reagent synthesis and usage possibilities of these reagents were investigated. Prepared PAMAM dendrimers optimum flotation behavior was investigated by microflotation which is one of the flotation test methods. The flotation efficiency of the synthesized dendrimers were compared with widely used commercial collectors. In flotation tests industrial ores of Malatya region; Feldspar, Quartz, Magnetite, Fluorite, Calcite, Galen, Simitsonite and Dolomite minerals were used. All samples were identified by physically and chemically using various methods. A fully automated microflotation device was designed and produced to demonstrate the flotation behavior of the synthesized PAMAM dendrimers with the pure natural minerals. According to the obtained experiment results, it was possible to make the second generation PAMAM dendrimers float the pure natural magnetite with 87.76% flotation efficiency in pH 8. The flotation efficiencies of other ores in the presence of PAMAM dendrimers were as follows: Feldspar 35%; Quartz 40,19%; Fluoride 40.13%; Calcite 37.21%; Galen 42%; Simitsonite 39.01% and Dolomite 44.59%. As a result, the pure natural magnetite was floated at a close rate to the flotation efficiency of common commercial collector with second generation PAMAM dendrimers. Thus, it has been scientifically determined that PAMAM dendrimers can be used as a flotation reagent.