Yaşlı bireylerde Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeğinin Türkçe geçerliği ve güvenirliğinin belirlenmesi ve diğer düşme ölçekleri ile karşılaştırılması
Reliability and validity of the Turkish version of the Tinetti Falls Efficacy Scale in older people and comparison with other fall scales
  1. Tez No: 779248
  2. Yazar: MELAHAT SELİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği (TDEÖ)' nin yaşlı bireylerde Türkçe geçerlik ve güvenirliğini belirlemektir. Ayrıca TDEÖ, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG), Düşme Riski Öz-Değerlendirme (DRÖ-DÖ), Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği (AÖDGÖ) ve Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirme Testi ile (TDYT) karşılaştırılmıştır. Çalışmaya toplumda yaşayan 100 yaşlı birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik verileri kaydedildi. Bilişsel durumları Standardize Mini Mental Testi (SMMT) ile değerlendirildi. TDEÖ'nin geçerliği ise TUG, DRÖ-DÖ, AÖDGÖ ve TDYT ile değerlendirildi. Ayrıca test-tekrar test güvenirliği için 51 birey, 5-7 gün sonra aynı fizyoterapist tarafından aynı koşullarda tekrar değerlendirildi. Test-tekrar test güvenirliği Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (ICC) (Intraclass Correlation Coefficient) ile hesaplandı. TDEÖ' nin maddelerinin iç tutarlılığı Cronbach Alfa analizi ile hesaplandı. Geçerlik için ayrıca açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri kullanıldı. Güvenilirlik incelemelerinde Cronbach Alpha değeri 0.888; ICC 0,983 olarak hesaplandı. Ayrıca TDEÖ ile diğer ölçeklerle ilişkisi incelendiğinde; TUG ve DRÖ-DÖ ile istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve orta düzeyde sırasıyla; (p= 0.000 r=0.470; p= 0.000 r=0.584); AÖDGÖ ve TDYD ile istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönde ve orta düzeyde sırasıyla (p= 0.000 r=-0.540; p= 0.000 r=-0.420) ilişkiye sahip olduğu bulundu. Bu çalışma, TDEÖ'nün Türkçe versiyonunun yaşlı bireylerde geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, gelecekteki çalışmalarda kullanılmak üzere bu alanda çalışan sağlık profesyonelleri için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the validity and reliability of the Turkish version of the Tinetti Falls Efficacy Scale (TFES) in elderly individuals. In addition, TFES was compared with other scales such as The Timed Up and Go (TUG) Test, Fall Risk Self-Questionnaire Scale (FRQS), Activity-Specific Balance Confidence Scale (ABC), and Tinetti Balance & Gait Test (TBT & TGT) in the study. The study included 100 elderly individuals living in the community. The participants' sociodemographic information was recorded. Their cognitive status was evaluated with the Mini Mental State Examination (MMSE). Test-retest reliability was calculated with the Intraclass Correlation Coefficient (ICC). The internal consistency of the items of the TFES was calculated by Cronbach's alpha analysis. Explanatory and confirmatory factor analyses were used to determine the validity. The validity of TFES was demonstrated by comparing it with The Timed Up and Go (TUG) Test, Fall Risk Self-Questionnaire Scale (FRQS), Activity-Specific Balance Confidence Scale (ABC), and Tinetti Balance & Gait Test (TBT & TGT). For test-retest reliability, 51 individuals were re-evaluated 5-7 days later by the same physiotherapist under the same conditions. In reliability tests, the Cronbach Alpha value was 0.888 and the ICC was 0.983. The scale was found to be quite reliable in its current form. In addition, when the relationship between the TFES and other scales is examined, it has a statistically significant, positive and moderate relationship with The Timed Up and Go (p= 0.000 r=0.470) Test; a statistically significant, positive and moderate relationship with the Fall Risk Self-Questionnaire Scale (p= 0.000 r=0.584); a statistically significant, negative and moderate relationship with the Activity-Specific Balance Confidence Scale (p= 0.000 r=-0.540); a statistically significant, negative, and moderate relationship with the Tinetti Balance and Gait Test (p= 0.000 r=-0.420). This study demonstrated that the Turkish version of the TFES is a valid and reliable scale for elderly individuals. This study will be a guide for health professionals working in this field to be used in future studies.