İnmeli yaşlılarda düşme korkusunun öz yeterlilik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of fear of falling of elderly persons with stroke on their self-efficacy and quality of life
- Tez No: 862499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AKPINAR SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Nöroloji, Geriatrics, Nursing, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, inmeli yaşlılarda düşme korkusunun öz yeterlilik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Tanımlayıcı, kesitsel ve çıkarımsal araştırma tasarımına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin nöroloji polikliniğine başvuran 121 inme geçirmiş yaşlı birey oluşturmuştur. Veriler Sosyodemografik Özellikler Formu, İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (SS-QOL), Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği (TFES), İnme Öz Yeterlik Ölçeği (T-SSEQ), Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (Bİ), Standardize Mini Mental Test (SMMT) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, sayı, yüzde, ortalama, pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada inmeli yaşlı bireylerin yaş ortalaması 74,19±6,66'dır. İnmeli yaşlı bireylerin orta düzeyde düşme korkusu bulunmaktadır ve düşme korkusu ölçeği puan ortalaması 47,67±17,38'dir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of fear of falling of elderly persons with stroke on their self-efficacy and quality of life. This study was carried out in following a descriptive, cross-sectional and inferential research design. The sample group of this study consisted of 121 elderly individuals who had a stroke, and applied to the neurology outpatient clinic of a university hospital. Data were collected using the Sociodemographic Characteristics Form, the Stroke-Specific Quality of Life Scale (SS-QOL), the Tinetti Fall Efficiency Scale (TFES), the Stroke Self-Efficacy Scale (T-SSEQ), the Barthel Index for Activities of Daily Living (BI), and the Standardized Mini Mental Test (SMMT). Descriptive statistics, number, percentage, mean, Pearson correlation analysis and simple linear regression analyses were used to evaluate the data. In the study, the mean age of elderly individuals with stroke was 74.19±6.66. Elderly people with stroke had a moderate fear of falling and the mean score of the fear of falling scale was 47.67±17.38.