İleri evre pankreas adenokanserli hastalarda tubulin beta III ve HENT1 ekspresyonunun prognostik ve prediktif rolünün araştırılması
The prognostic and predictive role of tubulin beta III and HENT1 expression in patients with advanced pancreatic adenocarcinoma
- Tez No: 779261
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı ileri evre pankreas kanseri olan hastalarda sınıf III β-tubulin (TUBB3) ve human equilibrative nucleoside transporter 1 (hENT1) ekspresyonunun prognostik ve prediktif etkisini araştırmak ve bu iki belirteci birlikte kullanarak prognoza ve kemoterapi yanıtları üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya, Ocak 2013 ile Mart 2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü'ne başvuran, histolojik olarak ileri evre pankreas kanseri tanısı mevcut, patoloji preparatları Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Patoloji arşivinde olup yeterli tümör dokusu bulunan 106 erişkin hasta dahil edildi. Hastalara ait demografik ve klinik veriler, hastaların birinci ve ikinci basamakta aldıkları kemoterapi rejimleri, tedavi yanıtları, progresyon tarihleri ve sağkalım süreleri değerlendirildi. Tümör dokularında TUBB3 ve hENT1 ekspresyonu H-skoru ortanca değerine göre düşük veya yüksek olarak ikiye ayrıldı. TUBB3 ve hENT1 beraber kullanılarak oluşturan kombine biyomarker skoruna göre TUBB3düşük ve hENT1yüksek olan grup“yüksek”, TUBB3düşük ve hENT1düşük veya TUBB3yüksek ve hENT1yüksek olan grup“orta”ve TUBB3yüksek ve hENT1düşük olan grup“düşük”skor olarak tanımlandı. Birinci basamak tedavi rejimi olarak FOLFİRİNOX alan hastalarda ve tüm hasta grubunda TUBB3 ve hENT1 ekspresyonu progresyonsuz sağkalım (PFS), genel sağkalım (OS) ve hastalık kontrol oranı (DCR) ile ilişkili bulunmadı. Birinci basamak tedavi olarak gemsitabin/nab-paklitaksel alan hastalarda düşük TUBB3 ve yüksek hENT1 ekspresyonu ile PFS ve OFS arasında ilişki olduğu yönünde bir eğilim olsa da bu ilişki istatistiksel anlamlı düzeye ulaşmadı. Ancak düşük TUBB3 ve yüksek hENT1 ekspresyonunun anlamlı derecede yüksek hastalık kontrol oranı ile ilişkili olduğu görüldü. Herhangi bir basamakta gemsitabin/nab-paklitaksel rejimi alan hastalarda kombine biyomarker skorunun yüksek olması daha uzun PFS ve daha yüksek DCR ile ilişkiliydi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the prognostic and predictive role of Class III β-tubulin (TUBB3) and human equilibrative in nucleoside transporter 1 (hENT1) expression in patients with advanced pancreatic adenocarcinoma and to evaluate the effect of the combined use of these two biomarkers on prognosis and chemotherapy response. Between January 2013 and March 2022, we enrolled 106 adult patients with locally advanced or metastatic pancreatic adenocarcinoma, who were followed up at Hacettepe University Medical Oncology Department. This retrospective study was restricted to patients with histologically diagnosed pancreatic adenocarcinoma and available tumor sample tissue for immunohistochemical analyses. Baseline characteristics, chemotherapy regimens in the first and second line, progression dates, response to chemotherapy and survival times were evaluated. The expression of TUBB3 and hENT1 in tumor tissues was divided into two as low or high compared to the median H-score. According to the combined biomarker score developed by using TUBB3 and hENT1expression together, the group with TUBB3low and HENT1high is defined as“high”, the group with TUBB3low and HENT1low or TUBB3high and HENT1high as“intermediate”and the group with TUBB3high and HENT1low as“low”combined biomarker score. TUBB3 and hENT1 expression is not correlated with progression-free survival (PFS), overall survival (OS), and disease control rate (DCR) in patients receiving FOLFIRINOX as a first-line treatment regimen or in the whole patients. Although there was a trend towards increased PFS and OS with low TUBB3 and high hENT1 expression in patients receiving gemcitabine-nabpaclitaxel as a first-line treatment , it did not reach statistical significance. However, low TUBB3 and high hENT1 expression is associated with a significantly higher DCR. High combined biomarker score (TUBB3low and HENT1high) was associated with longer PFS and higher DCR in patients treated with gemcitabine-nabpaclitaxel as any line of treatment.