İleri evre solid tümörlerde uzun, düşük doz gemsitabin infüzyonunun etki ve toksisite araştırması
The Efficacy and toxicity of low dose and protracted gemcitabine infusion in advanced solid tumors
- Tez No: 91320
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SÜHEYLA SERDENGEÇTİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medikal Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Gemsitabin, (Difluorodeoksisitidin, dFdC) doz ve uygulama şekline bağlı olarak etki gösteren antimetabolit gruptan bir antineoplastik ajandır. DNA ve RNA run yapısına girerek, zincir sentezini durdurmak suretiyle etkisini gösterir. Çok sayıda solid tümöre etkilidir. Diğer antimetabolitlerde olduğu gibi uzun süreli uygulandığında, etkisi ve toksisitesi artar. Bu çalışmada, 24 saatlik uzun süreli perfuzyon tarzında ve 100 mg/m2 dozunda ileri evre malignitesi olup daha önce bir çok defalar kemoterapi almış hastalara gemsitabin vererek etkisi ve toksisitesi belirlenmeye çalışıldı. İlaç haftada bir, üç hafta süre ile uygulandı ve bir hafta ara verildi. Bu bir tam kür olarak kabul edildi. Üç kürün sonunda cevap değerlendirildi. Çalışma kapsamına 44 hasta alındı. Bunların 25 (%56.8) erkek 19 (%43.2) kadın idi. Ortalama yaş: 44 (19-74) idi. Hastalar çeşitli maligniteye sahipti. Bunların 12'si (%27.2) kolon, 7'si (%15.9) mide, 5'i (%12.3) akciğer, 4'ü(%9.1) meme, 4'ü (%9.1) pankreas, 3'ü (%6.8) over, 3'ü (%6.8) primeri bilinmeyen metastatik kanser, 2'si (%4.5) hepatosellüler, l'i (%2.3) primer ince bağırsak kanseri, l'i (%2.3) mezetelyoma, l'i (%2.3) PNET idi. Hastalann hiç birinde tedaviye tam yanıt alınamadı. Parsiyel yanıt 10 hastada (%20.9) stabil hastalık 17 hastada (%38.6), progresif hastalıkda 17 hasta (%38.6) da gözlendi. Hastaların kümülatif yanıt oranı %59.5 idi. 26(%60.5) hasta eksitus oldu. Tolerabilitesi değerlendirildiğinde, grade 3-4 nötropeni 1 1 hastada (%26.0), grade 3 ve 4 trombositopeni 10 hasta (%23.3), grade 3-4 anemi 5 hasta (%11.3) da gözlendi. Grade 3-4 hepatik renal yan etki gözlenmedi. Cilt toksisitesi de ciddi boyutlu gözlenmedi. Bulantı ve kusma en fazla grade 1 ve 2 düzeyindeydi. Hastalarda toplam sağkalım medyan 3 ay (Confidence Intervale: %95, 2-4 ay) idi. Bu çalışma haftalık 24 saatlik uzun gemsitabin perfüzyonlarının palyasyon sağlamada yararlı ve tolerabl bir tedavi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
23 SUMMARY Gemcitabine is an antineoplastic agent which exerts its cytotoxic effect through interference with DNA and RNA synthesis in dividing cells.This cytotoxic effect of gemcitabine is dependent on the dose and schedule of administration. As with other antimetabolites, the longer the infusion, the greater is the therapeutic effect as well as toxicity. In this study, we aimed to determine the efficacy and toxicity of gemcitabine, 100 mg/m2 administered over 24 hours as a protracted infusion in a variety of advanced, heavily- pretreated solid tumors. One cycle of treatment consisted of three doses given on a weekly basis; cycles repeated every 4 weeks.Response was assessed at the end of three cycles.. 44 patients,25 male (56.8 %) and 15 female (43.2%) with a mean age of 44 were enrolled into the study. The tumor types were as follows: 12 colorectal carcinoma (27.2%),7 gastric cancer (15.9%), 5 lung cancer (12.3%), 4 breast cancer (9.1%),4 pancreatic cancer (9.1%),3 ovarian cancer (6.8%), 3 with carcinoma of unknown primary (6.8%),2 hepatocellular carcinoma (4.5%), 1 small bowel carcinoma (2.3%), 1 mesothelioma (2.3%) and 1 with PNET (2.3%). No CR was observed. A partial response is obtained in 10 (20.8%), stable disease in 17 (38.6%) with an overall response rate of 59.5%. 17 patients progressed while on treatment. Median survival was 3 months. Treatment is generally well tolerated. Toxicity can be summarized as follows: grade 3-4 anemia in 5 patients (11.3%), grade 3-4 thrombocytopenia in 10 patients (23.0%), grade 3-4 neutropenia in 11 patients (26.0%). No severe (grade 3-4)hepatic,renal and skin toxicity was observed. Nausea and vomiting was mild and infrequent and was readily manageable. We conclude that 24-hour protracted gemcitabine infusion is feasible and well- tolerated and can be considered as a useful treatment option in the palliative management of solid tumors.