Pankreas kanserli hastaların epidemiyolojik özellikleri ve sağkalım analizi
Epidemiological characteristics and survival analysis of pancreatic cancer patients
- Tez No: 480280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Medikal Onkoloji Kliniğimizde takip edilen pankreas kanseri tanılı hastaların epidemiyolojik özellikleri ve sağkalım durumlarını analiz etmeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları ABD Medikal Onkoloji Bilim Dalı'nca Nisan 2006 ile Temmuz 2015 tarihleri arasında takip edilen 123 pankreas adenokenseri tanılı hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu çalışmada hastaların demografik özellikleri ve uygulanan tedavi yöntemleri ve bu tedavilere bağlı gelişen yan etkilerle tedavi yanıtları, genel ve progresyonsuz sağkalım süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızdaki 123 hastanın 81'i (%66) erkek, 42'si (%34) kadındı. Medyan yaş 59 idi. Ortalama genel sağkalım 13 ay, ortalama progresyonsuz sağkalım 8 ay idi. Hastaların 6'ı (%5) 1.evrede, 30'u (%24) 2.evrede, 27'si (%22) 3.evrede, 60'ı (%49 ) 4.evrede tanı almıştı. Hastaların 63'ünde (%51) metastaz yoktu. Hastaların 56'sı (%45) opere olmuştu. Opere olan hastaların 25'i (%44) sadece adjuvan kemoterapi, 10'u (%18) sadece adjuvan kemoradyoterapi almıştı. 82'si (%67) metastazdan sonra kemoterapi almıştı. Metastaz sonrası kemoterapi alan hastaların 43'ünde (%52) kemoterapi sonrası progresyon vardı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In Medical Oncology Department, we aimed to analysis patients with pancreatic cancer for epidemiologic features and survival situations. Material and Method: Our study was made with 123 pancreatic cancer who were hospitalized by the Medical Oncology Department of the Medical Faculty at Ataturk University between April 2006 and July 2015 retrospectively. In this study, demographic features of patients, treatment methods applied, treatment results with side effects appeared built by these treatments, and general survival and survival without progression times were recorded. Findings: In our study, out of 123 patients, 81 (66%) were men and 42 (34%) were women. Median age was 59. Average survival time was 13 months, average survival time without progression was 8 months. 6 (5 %) of the patients were diagnosed in the first stage, 30 (24 %) in the second stage, 27 (22 %) in the third stage, 60 (49 %) in the fourth stage. The number of patients without metastasis were 63 (51 %). 56 (45 %) of the patients had operation. 25 (45 %) of them got adjuvant chemotherapy, while 10 (18 %) of them got adjuvant chemoradiotherapy. 82 (67 %) of them got chemotherapy after metastasis. 43 (52 %) of the patients had some progress after they got chemotherapy.