Farklı azot dozlarının sudan otu ve sorgumxsudan otu melez çeşitlerinin ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different nitrogen fertilizer doses on hay yield and some quality treats of sudan grass and sorghumxsudan grass hybrid varieties
- Tez No: 390406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE MUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Yozgat ekolojik koşullarında, 2 yıl süreyle (2013 ve 2014) sudan otu ve sorgumxsudanotu melezi çeşitlerinin verim ve bazı kalite özellikleri üzerine farklı azotlu gübre dozlarının etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak 1 adet sudan otu (Gözde-80), ve 2 adet sorgum x sudan otu melezi (Bovital ve Aneto) kullanılmıştır. Araştırma Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada birinci ve ikinci yıl ortalama bitki boyu, yaprak oranı, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF ve NDF oranları sırasıyla 200.9 – 205.5 cm, % 36.02 – 39.90, 1.39 – 2.55 ton/da, % 8.17 – 11.90, 113.5 – 304.9 kg/da, % 37.51 – 40.31 ve % 62.59 – 67.34 arasında değişim göstermiştir. Her iki yılda da çeşitlerin P, K, Ca ve Mg içerikleri yeterli seviyede bulunmuştur. İki yıllık veriler ışığında, sulanabilir koşullarda alternatif kaba yem kaynağı olarak, çeşitlerin kuru ot ham protein verimleri göz önüne alındığında; melez çeşitler olan Aneto ve Bovital çeşitlerinin kullanılabileceği ve dekara 8 kg azot uygulamasının yeterli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of six nitrogen doses (0, 8, 12, 16, 20 kg/da) on the hay yield and some quality characteristics of sudangrass and sorghum x sudan grass hybrid grown in Yozgat ecological conditions in 2013-2014. As plant material 1sudan grass and 2 sorghumxsudan grass varieties were used. The experiment was arranged in split plot design with three replications. In this study, the average plant height, leaf ratio, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF and NDF ratio were ranged from 200.9 – 205.5 cm, 36.02 – 39.90 %, 1.39 – 2.55 t/da, 8.17 – 11.90 %, 113.5 – 304.9 kg/ha, 37.51 – 40.31 % and 62.59 – 67.34 % in the 2013-2014 respectively. In this study P, K, Ca and Mg content of varieties were found sufficient in both two years. At the end of the two years study, in terms of hay and crude protein yield, Aneto and Bovital varieties which are sorgumxsudan grass hybrids superior with 8 kg/da N doses grass under irrigated conditions in Yozgat.