Orman ürünleri sanayiinde endüstri 4.0'a geçiş için AHP ve TOPSIS yöntemleriyle sektörlerin sıralanması; Kastamonu bölgesi örneği
The ranking of forest products industry sectors with AHP and TOPSIS methods on transition towards to industry 4.0; case study of Kastamonu region
- Tez No: 779316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ÇAĞRI BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyada teknolojinin gelişmesi ve dijital dönüşümle birlikte işletmeler için temel amaç üretimde hızın ve kalitenin artması aynı zamanda esneklik ve ucuzluğun sağlanmasıdır. Küresel rekabetinde artmasıyla işletmeler için dijital dönüşüm gerekli hale gelmiştir. Dijital dönüşüm denildiği zaman ilk akla gelen örnek Endüstri 4.0 kavramıdır. Endüstri 4.0 dönüşümüyle birlikte işletmeler robotları, otomasyon sistemlerini, yapay zeka teknolojilerini ve siber fiziksel sistemleri kullanarak üretimde ve hizmette daha verimli hale gelmeyi hedeflemektedir. Türkiye'de Endüstri 4.0 dönüşümü fikri henüz farkındalık aşamasındadır. Türkiye'de bazı sektörler Endüstri 4.0 dönüşümüne uygun, bazı sektörler ise daha hazır değildir. Bu çalışmada, Türkiye'deki orman ürünleri sektörlerinin Endüstri 4.0 dönüşümü için ne durumda olduğu incelenmiştir. Çalışmanın uygulanacağı bölge olarak Kastamonu ili seçilmiştir. Kastamonu'da bulunan bazı orman ürünleri sektörleri, AHP ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak Endüstri 4.0'a geçiş için sektörel olarak sıralanmıştır. Sektörel sıralamanın gerçekleştirilmesi için orman ürünleri sektörlerine hakim olan 11 kişiye yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Anket çalışmasında belirlenen 6 kriterin önem dereceleri belirlenmesi için ikili karşılaştırma yapılmıştır. Daha sonra bu kriterlerin, Endüstri 4.0'a geçiş için orman ürünleri sektörlerine uygunluğu değerlendirilmiştir. Kriterler önem derecesine göre sıralandığında en önemli kriter entegrasyon kriteridir. İkinci önemli kriter ise bilgi kriteridir. Bu kriterleri önem sırasına göre fonksiyonellik, iletişim, varlık ve işletme kriteri izlemektedir. Kriterlerin ağırlıklarından faydalanılarak belirlenen sektörlerin Endüstri 4.0'a geçiş sıralaması gerçekleştirilmiştir. Uygunlukları incelendiğinde ilk sırada parke sektörü karşımıza çıkmaktadır. Bunları sırasıyla lif levha, yonga levha ve mobilya sektörleri takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology in the world and digital transformation, the main purpose for businesses is to increase the speed and quality in production, as well as to provide flexibility and cheapness. With the increase in global competition, digital transformation has become necessary for businesses. The first example that comes to mind when it comes to digital transformation is the concept of Industry 4.0. With the Industry 4.0 transformation, businesses aim to become more efficient in production and service by using robots, automation systems, artificial intelligence technologies and cyber physical systems. The idea of Industry 4.0 transformation in Turkey is still in the awareness stage. Some sectors in Turkey are suitable for Industry 4.0 transformation, while some sectors are not yet ready. In our study, the situation of the Forest Products Sectors, one of the leading sectors of Turkey, for the Industry 4.0 transformation has been examined. The region where the study will be applied is the province of Kastamonu, which comes to mind first in forestry. Some forest products sectors in Kastamonu have been ranked by sector for the transition to Industry 4.0 using AHP and TOPSIS methods. In order to realize the sectoral ranking, 11 people were interviewed in Kastamonu. A survey was conducted with 11 people who dominate the forest products sectors. Pairwise comparison was made to determine the importance levels of the 6 criteria determined in the survey study. Then, the suitability of these criteria for the forest products sectors for the transition to Industry 4.0 was evaluated. When the criteria are ranked according to their importance, the most important criterion is the integration criterion. The second important criterion is the information criterion. These criteria are followed by functionality, communication, presence and business criteria in order of importance. The transition ranking of the sectors determined by using the weights of the criteria to Industry 4.0 was carried out. When their suitability is examined, the parquet sector comes first. These are followed by fiberboard, particleboard and furniture sectors, respectively.