Fat mass index ve fat free mass index değerlerinin elektif izole koroner arter bypass greftleme operasyonu yapılan hastalarda postop komplikasyonlar ve hastane yatışı üzerine etkisinin araştırılması
Study of the effect of fat mass index and fat free mass index values on postoperative complications and hospitalization in patients undergoing isolated coronary artery bypass grafting operation
- Tez No: 779338
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Fat Mass Indeks ve Fat Free Mass Indeks Değerlerinin İzole Koroner Arter Baypas Greftleme Operasyonu Yapılan Hastalarda Postoperatif Komplikasyonlar ve Hastane Yatışı Üzerine Etkisinin Araştırılması Giriş: Koroner arter baypas greftleme operasyonu planlanan hastalarda preoperatif dönemde yapılan skorlamalarda postoperatif mortalite ve morbidite risk skoru belirlenirken standart risk faktörlerine ek olarak boy ve kilogram değerleri baz alınmaktadır. Ancak boy ve kilogram kullanılarak yapılan hesaplamalar hastaların yağ kitlesi ve yağ oranlarını belirlemekte yetersiz kalmakta; dolayısıyla yağ kitlesine bağlı riskleri dahil etmemektedir. Vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanırken yağlı ve yağsız kitleler ayrıştırılarak hesaplama yapılmadığı için obez sayılmaması gereken hastaların da obez ve riskli gruba dahil edildiği görülmüş olup; bizim çalışmamızda preoperatif dönemde yağ kitlesine bağlı hesaplamalar yapılarak yağ kitle indeksi, yağ dışı kitle indeksi, yağ kitle oranı ve yağ dışı kitle oranı değerlerinin postoperatif mortalite ve morbidite ile ilişkilisinin araştırılması planlanmıştır. Materyal ve Metod: Prospektif olarak yapılan çalışmamızda; izole koroner arter baypas greftleme (KABG) yapılması planlanan hastalar, preoperatif dönemde spor fizyolojisi polikliniğine indirilerek TAİNTA BC-4l8MA cihazında yağ kitle, yağ dışı kitle, boy, vücut kitlesi ölçümleri yapıldı. Hastaların preoperative bakılan biyokimya laboratuvar sonuçları, cinsiyet, yaş, boy, kilogram, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yüzey alanı (VYA), yağ kitle indeksi (FMI), yağ dışı kitle indeksi (FFMI), yağ kitle oranı (FMR), yağ dışı kitle oranı (FFMR) değerleri, hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi gibi ek hastalıkları, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserid değerleri, intraaortik balon pompası (İABP) ihtiyaçları, atriyal fibrilasyon olup olmadığı gibi birçok veri; operasyonda kaç damar KABG işlemi yapıldığı, peroperatif verilerden kros klemp süresi, baypas süresi; postoperatif sürece ait inotropik ilaç ihtiyacı, ekstübasyon zamanı, total entübe kalınan süreler, yoğun bakım yatış süreleri, total hospitalizasyon süreleri, yara yerinde akıntı olması durumu, ameliyat sonrası birinci ve ikinci gün drenaj miktarları, kanama nedeniyle revizyona alınma durumları, yara yerinde akıntı nedeniyle revizyona alınma durumları, pulmoner emboli gelişme durumu, postoperatif dönemde oluşan atriyal fibrilasyon, ventriküler aritmi gibi durumlar, postoperatif İABP ve ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) ihtiyaçları ve ölüm dahil birçok süreç takip edildi ve veriler kaydedildi. Yara yerinde akıntı olan hastalar üzerinden ayrı ayrı FMR, FFMR, FMI için ROC analizleri yapılıp bir eşik değer belirlendikten sonra FMR: 0,26; FFMR: 0,73; FMI: 7,46 eşik değerlerine göre postoperatif veriler ile ilişkileri araştırıldı. FFMI için daha önceden yapılan araştırmalarda bulunan sonuçlara uygun olarak bir aralık değer mevcuttu. Dolayısıyla FFMI için yapılan karşılaştırılmalar erkeklerde: 18,7- 21 kg/m2 ve kadınlarda: 14,9- 17,2 kg/m2 değerlerine göre yapıldı. Bulgular: FMI, FMR ve FFMR yara yerinde akıntı ile ilişkilendirilerek yapılan ROC analizi sonucunda; FMI > 7,46 kg/m2, FMR > 0,26 ve FFMR < 0,73 olması durumunda yara yerinde akıntı ile anlamlı ilişkiler tespit edildi (p 7,46 kg/m2 olan grupta kadın cinsiyet (p=0,006), diyabet (p=0,002) ve hipertansiyon (p=0,017) görülme oranları anlamlı olarak daha yüksek görüldü. FMI > 7,46 kg/m2 olan grup anlamlı olarak daha yaşlı (p=0,011) bulundu. VKİ (p 0,26 olan grupta kadın cinsiyet (p=0,002), diyabet (p=0,04) ve hipertansiyon (p=0,013) görülme oranları anlamlı olarak yüksek görüldü. FMR > 0,26 olan grup anlamlı olarak daha yaşlı (p=0,002) bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Study of the Effect of Fat Mass Index and Fat Free Mass Index Values on Postoperative Complications and Hospitalization in Patients Undergoing Isolated Coronary Artery Bypass Grafting Operation Introduction Postoperative mortality and morbidity scores are determined based on height and kilogram values in addition to standard risk factors in the preoperative scoring of patients who are planned to undergo coronary artery bypass grafting operation, Nevertheless, calculations on height and kilogram are inadequate to calculate the fat mass and fat ratios of the patients and therefore do not include the risks related to fat mass. It was observed that patients who should not be considered obese were included in the obese and risky group since the calculations were not carried out by separating the fat and fat free masses while calculating the BMI, and in our study and it was planned to study the relationship between fat mass index, fat free mass index, fat mass ratio and fat free mass ratio values with mortality and morbidity in the postoperative period by making calculations depending on fat mass. Material and Method: In our prospective study, patients who were planned to undergo isolated CABG were transferred to the sports physiology outpatient clinic in the preoperative period, and fat mass, fat free mass, height, and body mass were measured on the TAİNTA BC-418MA device. Preoperative biochemistry laboratory results of the patients, gender, age, height, kilogram, BMI, BSA, FMI, FFMI, FMR, FFMR values, hypertension, diabetes, additional diseases such as hyperlipidemia, HDL, LDL, triglyceride values, IABP needs, atrial fibrillation or not, many data such as how many vessels coronary artery bypass grafting procedure were performed in the operation, cross clamp time from peroperative data, bypass time, inotropic drug requirement for the postoperative process, extubation time, total intubation periods, intensive care unit hospitalization periods, total hospitalization periods, discharge at the wound site, drainage amounts on the first and second day after surgery, revision due to bleeding, revision due to discharge at the wound site, pulmonary embolism development, conditions such as atrial fibrillation in the postoperative period, ventricular arrhythmias, postoperative IABP and ECMO requirements and death were followed and the data was recorded. After ROC analyzes were carried out for FMR, FFMR and FMI separately on patients with discharge at the wound site and a threshold value was determined, their relationship with postoperative data was examined according to FMR: 0.26; FFMR: 0.73; FMI: 7.46 threshold values. There was an offset value for FFMI in accordance with the results found in previous studies. Therefore, the comparisons made for FFMI were carried out according to the values of 18.7-21 kg/m2 for men and 14.9-17.2 kg/m2 for women. Results: As a result of ROC analysis performed by associating FMI, FMR and FFMR with discharge at the wound site; significant correlations were ascertained with wound discharge in case FMI > 7.46 kg/m2, FMR > 0.26 and FFMR < 0.73 (p 7.46 kg/m2. The group with FMI > 7.46 kg/m2 was found to be significantly older (p=0.011). Body mass index (BMI) (p 0.26, the incidence rates of female gender (p=0.002), diabetes (p=0.04) and hypertension (p=0.013) were significantly higher. The group with FMR > 0.26 was found to be significantly older (p=0.002).