İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanımları, motivasyonları ve akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between 4th grade primary school students' digital technology use in the process of learning mathematics, motivation and academic achievement
  1. Tez No: 779337
  2. Yazar: FEYYAZ ÖZTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BULUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanımları, matematik dersine yönelik motivasyonları ve matematik dersi akademik başarıları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmada karma yöntem araştırma desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunun örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılı II. döneminde Ege bölgesindeki bir ilde öğrenim görmekte olan 1.012 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi, nitel boyutunun çalışma grubunu aynı ilde ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerini okutan 118 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda, öğrencilerin matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanma düzeylerini belirlemek için“Matematik Öğrenme Sürecinde Dijital Teknoloji Kullanımı Ölçeği”; matematik dersine yönelik motivasyon düzeylerini belirlemek için“Matematik Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği”, matematik dersi akademik başarı düzeylerini belirlemek için sayılar ve işlemler öğrenme alanına yönelik hazırlanan“Matematik Dersi Akademik Başarı Testi”ve öğrencilerle ilgili kişisel bilgileri belirlemek için“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda sınıf öğretmenlerinin konu ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi için görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde betimsel istatistikler, t Testi, tek yönlü ANOVA, yapısal eşitlik modellemesi ve bootsrap testi; nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinden elde edilen sonuçlara göre, matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanımı ile matematik dersi akademik başarısı arasındaki ilişkide matematik dersine yönelik motivasyonun kısmi aracılık rolü olduğu bulunmuştur. Matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanımının matematik dersine yönelik motivasyon aracılığıyla matematik dersi akademik başarısı üzerindeki dolaylı etkisinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan öğrencilerin matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanımı, matematik dersine yönelik motivasyon ve matematik dersi akademik başarılarının yüksek düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin matematik öğrenme sürecinde dijital teknoloji kullanımlarının cinsiyete, yaşa, kardeş sayısına, günlük dijital teknoloji kullanım süresine, sahip olunan dijital araç çeşitliliğine, kendi dijital aracının olma durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı; evde internet bağlantısı bulunma durumuna göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin matematik dersine yönelik motivasyonlarının günlük dijital teknoloji kullanım süresine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı; cinsiyete, yaşa, kardeş sayısına, evde internet bağlantısı bulunma durumuna, sahip olunan dijital araç çeşitliliğine, kendi dijital aracının olma durumuna göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra öğrencilerin matematik dersi akademik başarılarının günlük dijital teknoloji kullanım süresine, evde internet bağlantısı bulunma durumuna, sahip olunan dijital araç çeşitliliğine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı; cinsiyete, yaşa, kardeş sayısına ve kendi dijital aracının olma durumuna göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bunlarla birlikte nitel verilerin analizinden elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin büyük çoğunluğu öğrencilerin matematik öğrenme sürecinde dijital teknolojiyi kullanması gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir. Bu görüşe gerekçe olarak en fazla dijital teknolojinin görsel olarak desteklemesi gösterilmiştir. Öte yandan sınıf öğretmenlerinin büyük çoğunluğu öğrencilerin matematik öğrenme sürecinde dijital teknolojiyi kullanmalarının matematik dersine yönelik motivasyonlarını olumlu yönde etkilediğine dönük görüş bildirmiş ve bu görüşe gerekçe olarak en fazla dijital teknolojinin dikkati/ilgiyi çekmesi gösterilmiştir. Diğer yandan sınıf öğretmenlerinin büyük çoğunluğu öğrencilerin matematik öğrenme sürecinde dijital teknolojiyi kullanmalarının matematik başarılarını olumlu yönde etkilediğine dönük görüş bildirmiş ve bu görüşe gerekçe olarak en fazla dijital teknolojinin soyut matematiksel kavramların somutlaştırılmasına yardımcı olması gösterilmiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin tamamına yakını öğrencilerin matematik dersine yönelik motivasyonlarının matematik dersi akademik başarılarını olumlu yönde etkilediğine dönük görüş bildirmiş ve bu görüşe gerekçe olarak en fazla dersi sevmek gösterilmiştir. Son olarak sınıf öğretmenleri matematik öğrenme sürecinde dijital teknolojinin etkili kullanılması için en fazla öneriyi öğrencilere yönelik geliştirmişlerdir. Öğrencilere yönelik en sık dile getirilen öneri dijital teknolojinin belirli bir süre kullanılması iken, tüm yanıtlar bazında en sık geliştirilen öneri de ebeveynlere yönelik olan dijital teknolojinin ailenin kontrolünde kullanılmasıdır. Araştırmanın sonuçlarından hareketle uygulamaya ile gelecek araştırmalara yönelik öneriler geliştirilmiş ve bu önerilere araştırmanın sonunda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between fourth-grade primary school students' digital technology use in the process of learning mathematics, motivation toward mathematics course and mathematics course academic achievement. The mixed method was used in the study. As a research design, the convergent parallel design was utilized. The sample population of the quantitative dimension of the study consisted of 1.012 fourth grade primary school students, studying the second semester of the 2021-2022 academic year in a province of the Aegean Region, and the study group of the qualitative dimension consisted of 118 primary school teachers instructing the fourth-grade students in the same province. In the quantitative dimension of the study, the“Scale for the Digital Technology Use in the Process of Learning Mathematics”was used to determine the level of students' use of digital technology in the mathematics learning process; the“Scale for the Motivation toward Mathematics Course”was used to determine their level of motivation towards mathematics; the“Test for Mathematics Course Academic Achievement”for the learning area of numbers and operations was used to determine their level of academic achievement in mathematics course; and the“Personal Information Form”was used to identify the particulars of the students. Interview questions were used in the qualitative dimension of the study to identify the opinions of classroom teachers. Descriptive statistics, t test, one-way ANOVA, structural equation modeling and bootstrap test were used in the analysis of quantitative data; while content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the results obtained from the analysis of quantitative data, motivation towards mathematics course played a partial intermediary role in the relationship between the use of digital technology in the mathematics learning process and academic achievement in mathematics course. It was found that the indirect effect of digital technology use in the mathematics learning process on academic achievement in the mathematics through motivation towards mathematics course was at a moderate level. On the other hand, it was found that students' use of digital technology in the mathematics learning process, motivation towards mathematics course and academic achievement in mathematics course were at high level. In addition, it was concluded that students' use of digital technology in the mathematics learning process differed significantly by gender, age, number of siblings, duration of daily digital technology use, variety of digital tools owned, and having their digital tool, but did not differ significantly according to the availability of internet connection at home. It was determined that students' motivation towards mathematics course differed significantly according to the duration of daily digital technology use; yet, it did not differ significantly by gender, age, number of siblings, internet connection at home, variety of digital tools owned, and own digital tool. In addition, it was found that student's academic achievement in mathematics course differed significantly by the duration of daily digital technology use, the availability of internet connection at home, and the variety of digital tools owned but did not differ significantly by gender, age, number of siblings, and own digital tools. Also, according to the results obtained from the analysis of qualitative data, the majority of primary school teachers stated that students should use digital technology in the mathematics learning process. The most common justification for this view was that it supports them visually. The majority of the primary school teachers stated that the use of digital technology in the mathematics learning process positively affected students' motivation towards mathematics course, and the most common justification for this view was that digital technology attracted attention/interest. On the other hand, the majority of primary school teachers reported that students' use of digital technology in the mathematics learning process positively affected their mathematics achievement, and the most common justification for this view was that it helped to make the concrete embodiment of abstract mathematical concepts. In addition, almost all of the primary school teachers reported that students' motivation towards mathematics positively affected their academic achievement in mathematics and the most common reason for this view was that they liked the course. Finally, primary school teachers developed suggestions for the effective use of digital technology in the mathematics learning process mostly for students. The most frequent expressed suggestion for students was to use digital technology for a certain period of time, while the most frequently suggestion was to use digital technology under parental supervision. On the basis of the study's conclusions, recommendations for further study and practice were produced, and these recommendations were provided at the end of the research.