Orman içi ağaçlandırmaların hukuksal dayanakları
Legal status of the forest platations conducted inside forest
- Tez No: 77935
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
öz“Orman İçi Ağaçlandırmaların Hukuksal Dayanakları”6831 sayılı Orman Kanununun 57. maddesi 5.6.1986 tarih ve 3302 sayılı kanunla değiştirilmiş ve bu kanunla özel teşebbüsün ağaçlandırma yapması sağlanmıştır. Yapılan bu düzenlemenin Anayasa'nın 169. maddesine uygunluğu“Orman İçi Ağaçlandırmaların Hukuksal Dayanakları”adlı bu çalışmada irdelenmiştir. Anayasa'nın 169. maddesinin“Devlet Ormanlarının Mülkiyeti devrolunamaz. Devlet Ormanları Kanuna göre, Devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zaman aşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz”, amir hükmüne uygunluğu araştırılmıştır. Bütün alternatifler değerlendirilmiş ve netice olarak yapılan değişikliğin Anayasa'nın 169. maddesine uygunluğu görülmemiştir. ABSTRACT“Legal status of the forest plantations conducted inside forest”The Forest Law and the Organizition Law enacted in 1937. Article of the Forest Law enacted in 1937 has been changed under the Law No: 3302 in 1986 so as to give opportunities for private plantations. But in these legal framevork, lots of discussion have been made vhether these amendments are appropriate to the Article of the Constitution or not. In this present study called“Legal status of the forest plantations conducted inside forest”aimed at clarifying discussions on the amendments under the Law No : 3302. We made researches into appropriation of these amendments to the Article of the Constitution stated that“State was solely responsible for the management and exploitation of all forests”. Transferring of these state forests to private ownership is impossible by means of passing the time limit and is not an issue to the legal easement outside of public profit. The vhole alternatives assessed and, at the end legal status of plantations inside forests will be made by private sector is not in accordance with the Article of 169 of the Constitution. VIII
Özet (Çeviri)