Ankara yöresindeki bazı kent içi ağaçlandırma çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of some in-urban planting works in Ankara region
- Tez No: 578648
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ankara yöresindeki bazı kent içi ağaçlandırma çalışmalarının değerlendirilmesinde; kentin park, bahçe ve yol ağaçlandırmaları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada kent içi ağaçlandırmalarında kullanılan bitki taksonların, kullanım yerleri, uygun olup olmadıklarına dair gözlemde bulunulmuştur. Kent içi park, bahçe ağaçlandırmalarında ağaç tür çeşitliliğinin fazla olduğu, yol ağaçlandırmalarında tür çeşitliliğinin fazla olmadığı, bakım çalışmalarında görülen eksiklikler tespit edilmiştir. Kent içi ağaçlandırma çalışmalarının çok yönlü ve uzun periyotlarda süreklilik sağlaması gerektiği düşünülmelidir. Bu kapsamda yapılan çalışmalar projelendirme gerektirmektedir. Yapılan uygulama ve çalışmaların ekolojik, biyolojik özellikleri bakımından kent için uygun olması yanlış uygulamaların yapılmaması için önem taşımaktadır. Uygun ağaç türü seçimi, uygun dikim tekniği ve bakım çalışmaları ile insanlara hizmet etmeleri amaçlanır. Bu çalışmada kent içinde yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında hangi türlerin kullanımının uygun olup olmadığı, çalışma alanlarında projelendirme ile başlanması ve bakım koşulları hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the evaluation of some urban afforestation works in Ankara region; park, garden and road afforestation of the city were evaluated. In this study, it was observed whether the plant taxa used in urban afforestation are suitable or not. In urban park and garden afforestation, tree species diversity is high, road plantations are not much species diversity, maintenance deficiencies have been determined. It should be considered that urban afforestation works should provide continuity in long and versatile periods. The studies carried out within this scope require projecting. It is important to ensure that the applications and studies are suitable for the city in terms of ecological and biological characteristics, so that the wrong applications are not made. It is aimed to serve people with appropriate tree species selection, proper planting technique and maintenance works. In this study, suggestions were made about which species are suitable for afforestation works to be carried out in the city, starting with projecting and maintenance conditions in the study areas.