Cide (Kastamonu) yöresinde kretase geçişinin biyostratigrafisi
The biostratigraphy of the cretaceous - tertiary boundary in Cide (Kastamonu) region
  1. Tez No: 77936
  2. Yazar: ELMAS KIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZVER TANSEL ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET CİDE (KASTAMONU) YÖRESİNDE KRETASE - TERSİYER GEÇİŞİNİN BİYOSTRATİGRAFİSİ İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Anabilim Dalı Genel Jeoloji Programında, Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacı; Cide (Kastamonu) yöresinde Kretase - Tersiyer geçişini biyostratigrafiye dayalı araştırmaktır. Araştırma alanı Kuzey Anadolu Bölgesinde Kastamonu ilinin kuzeybatısında, Zonguldak E29 - b3 / Kastamonu E30 - a4 paftalarının kesişiminde yer alır ve kuzeybatıda Şar Mahallesi, güneyde Müslübeyoğlu - Gafar Mahalleleri, doğuda Memiş - Aşağıköy Mahalleri, kuzeyde Kara Deniz ile çevrilidir. Araştırma alanında Üst Kretase'den Eosen'e kadar gelişen uyumlu bir istif bulunmaktadır. Kumtaşı, şeyi, silttaşı, marn, tüfit, killi kireçtaşı litolojilerinden oluşan Dereköy formasyonu bu istifin tabanında yeralır. Üste doğru volkanik arakatkılı kırmızı- pembe renkli mikritlerden yapılmış İkse formasyonu; volkaniklerden oluşan Cambu formasyonu; kireçtaşı, marn, intraklastik, olistostromal, killi, biyoklastik, çörtlü kireçtaşı, silttaşı ile temsil olunan Akveren Formasyonu; kırmızı marn, şeyi, kireçtaşından oluşan Atbaşı Formasyonu ve kumtaşı, marn, şeyi litolojilerini içeren Kusuri Formasyonu ile devam eder. Üst Kretase - Paleosen yaş lı Akveren Formasyonundan ölçülmüş iki adet stratigrafi kesitinde; Üst Kretase'de (Maastrihtiyen) Abathomphalus mayaroensis Zonu ve Paleosen'de (Daniyen, Tanesiyen) Morozovella pseudobulloides, Morozovella trinidadensis, Planorotalites pseudomenardii, Morozovella velascoensis Zonları saptanmıştır. Yöredeki K / T sınırını, Üst Kretase'de bazı planktik foraminifer türlerinin yok oluşu ve Paleosen'de yeni planktik foraminifer türlerinin ilk kez ortaya çıkışı belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study which has been prepared as a M. Sc. thesis for the General Geology programme of the Geologcal Science Branch, at the Science Institute of Istanbul University, is to investigate on the basis of biostratigraphy the Cretaceous - Tertiary boundary in Cide (Kastamonu) region Investigated area is stuated at the northwest of Kastamonu in the North Anatolia and in the junction of the topografic sheets of Zonguldak E29 - b3 / Kastamonu E30 - a4. The area is surrounded by Şar neighborhood at northeast, Müslübeyoğlu - Gafar neighborhoods at south, Memiş - Aşağıköy neighborhoods at west and Black Sea at north. There is a concordant sequence which developed from Upper Cretaceous to Eocene in the investigated area. Dereköy formation which consisting of sandstone, shale, siltstone, marl, tüffite, clayey limestone is situated in the basement of this sequence. It continues İkse formation that is made up red - pink micrite with volcanic interacalation; Cambu formation that is formed by volcanic units; Akveren Formation which is represented by limestone, marl, intraclastic, olistostromal, clayey, bioclastic, cherty limestone, siltstone; Atbaşı Formation that is composed of red marl, shale, limestone and Kusuri Formation containing sandstone, marl, shale levels. Considering to the two measured stratigraphic sections of Upper Cretaceous - Paleocene aged Akveren Formation; Abathomphalus mayaroensis Zone was found in the Upper Cretaceous (Maastrichtian), Morozovella pseudobulloides, Morozovella trinidadensis, Planorotalites pseudomenardii, Morozovella velascoensis Zones were found in the Paleocene (Danian, Thanetian) The C / T boundary in the region is determined by the simultaneous mass extinction of some Upper Cretaceous planktic foraminifer species and the first appearence of new Paleocene planktic foraminifer species. VI