Yeni bis-tiyoüre türevi bileşiklerin sentezi, asit dissosiyasyon sabitlerinin potansiyometrik ve spektrofotometrik olarak belirlenmesi
Synthesis of novel bis-thiourea derivatives and potentiometric andspectrophotometric determination of their acid dissociation constants
  1. Tez No: 779369
  2. Yazar: ŞİT TİKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışma kapsamında iki adet bis-tiyoüre türevi bileşik (30a, 30b) sentezlendi ve moleküler yapıları NMR, FT-IR ve HRMS ile aydınlatıldı. Bileşiklerin asit dissosiyason sabitleri asidik ortamda 25.0 ± 0.1 °C, 0.1 M NaCl iyonik şiddette ve DMSO:su (50:50 v/v) hidro-organik çözücü sisteminde hem potansiyometrik hem de spektrofotometrik olarak belirlendi. 30a ve 30b bileşiklerinin entiyol gruplarına ait olabilecek pKa değerleri potansiyometrik olarak sırasıyla 7.06±0.13 ve 6.94±0.11 olarak belirlenirken, spektrofotometrik olarak 7.11±0.08 ve 7.05±0.01 olarak belirlendi. 30a ve 30b bileşiklerinin NH gruplarına ait olabilecek pKa değerleri ise potansiyometrik olarak sırasıyla 12.11±0.06 ve 11.17±0.06 olarak belirlenirken, spektrofotometrik olarak 12.30±0.08 ve 11.82±0.02 olarak belirlendi. Bununla birlikte, spektrofotometrik olarak sırasıyla 3.56±0.08 ve 3.87±0.01 olarak belirlenen pKa değerlerinin sırasıyla 30a ve 30b bileşiklerinin enol gruplarına ait olabilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, two bis-thiourea derivative compounds (30a, 30b) were synthesized and their molecular structures were characterized by using NMR, FT-IR, and HRMS. Acid dissociation constants of the compounds were determined both potentiometrically and spectrophotometrically in the acidic medium at 25.0 ± 0.1 °C, 0.1 M NaCl ionic strength, and DMSO: water (50:50 v/v) hydro-organic solvent system. The pKa values, which may belong to the enthiol groups, of compounds 30a and 30b were determined as 7.06±0.13 and 6.94±0.11 potentiometrically, respectively, and 7.11±0.08 and 7.05±0.01 spectrophotometrically. The pKa values, which may belong to the NH groups, of the 30a and 30b compounds were determined as 12.11±0.06 and 11.17±0.06 potentiometrically, respectively, and 12.30±0.08 and 11.82±0.02 spectrophotometrically. In addition, it can be said that the pKa values determined as 3.56±0.08 and 3.87±0.01 spectrophotometrically, respectively, may belong to the enol groups of 30a and 30b compounds, respectively.