Improving the comfort properties of spacer fabrics for sportswear applications
Spor giyim uygulamalarında spacer kumaşların konfor özelliklerinin geliştirilmesi
- Tez No: 779370
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BANU NERGİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Sports, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenilikçi Teknik Tekstiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Spor giyim, ayakkabılar dahil olmak üzere spor veya fiziksel aktivite sırasında giyilen ürünlere denir. Ve şu anda hem spor organizasyonları hem de insanların sağlık bilincinin artışıyla daha fazla talep görmektedir. Küresel spor giyim pazarının, 2022-2027 tahmin döneminde %7'den daha yüksek bir Bileşik Yıllık Büyüme Oranına (CAGR) tanık olacağı tahmin edilmektedir. Bilindiği gibi konfor algısının termofizyolojik, psikolojik, duyusal ve giyim konforu olmak üzere dört farklı yönü vardır. Genel olarak, optimum ısı ve nem düzenlemesi, iyi hava ve su buharı geçirgenliği, hızlı nem emilimi, fitilleme ve kuruma özelliği, yumuşak ve hoş dokunuş, spor giyimde tatmin edici konfor özellikleri için aranan en yaygın özelliklerdir. Kullanıcının konforunu artırmak, uygun lifler kullanarak kumaş yapılarını tasarlamak suretiyle mümkündür. Bunun için bu çalışmada Mayer & Cie Relanit 28 fine yuvarlak interlok örgü makinesinde (30 inç çapında ve 92 feeder) iki farklı malzeme ile spacer kumaş numuneleri üretilmiştir. 78/60x1 dtex S ve Z bükümlü Recycled PA66 tekstüre iplik (P) ve 78/72 dtex S ve Z bükümlü PA6-Umorfil tekstüre iplik (U) 44 dtex Elastan ile birlikte spacer kumaşın her iki tarafını veya bir kenarını örmek için kullanıldı. Ara iplik olarak 22/1 dtex PA6 FDY monofilament iplik kullanılmıştır. Numuneler hem ham hem de boyalı halde test edilmiş ve testten önce standart atmosfer koşullarında (20 0C ±2, %65 ±%5) şartlandırılmıştır. Kalınlık, hava geçirgenliği, sertlik, temas açısı, su buharı geçirgenliği, fitilleme, kuruma hızı gibi iplik ve kumaş testleri ilgili standartlara göre yapılmıştır. Liflerin konfor özellikleri, kullanım amacına ve amaçlarına bağlı olarak giysilerin farklı yerlerinde kullanılabilir. Kumaşın içinin rcy-PA66, kumaşın dışının Umorfil olması, geliştirilmiş konfor özellikleri ile maliyet tasarrufu sağlayan üretim sağlar. Sonuçlar, kumaş yapısında Umorfil ve Recycled-PA elyaf kullanımının aktif spor giyim konforu için uygun olduğu kadar çevreye de saygılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sportswear is the clothing including footwear, worn during sports or physical exercise and has an increasing demand due to lifestyle changes, increasing both sports organizations and health consciousness of people. The global sports apparel market is estimated to witness a Compound Annual Growth Rate (CAGR) of greater than 7% during the forecast period of 2022 to 2027. Bearing that into mind, it is no surprise to observe that the sports apparel with improved comfort properties have become more popular than ever. As is well known, comfort perception has four different aspects, such as thermo physiological, psychological, sensorial and wear comfort. In general, optimum thermal and moisture regulation, good air and water vapor permeability, rapid moisture absorption wicking and drying property, soft and pleasant touch are the most common characteristics sought in sportswear for satisfactory comfort properties. Enhancing the wearer's comfort is possible by engineering fabric structures by incorporating suitable fibers. For doing so, in this study, bilayered spacer fabric samples were produced with two different materials, on a Mayer & Cie Relanit 28 fine circular interlock knitting machine (30 inches in diameter and 92 feeders). 78/60x1 dtex S and Z twisted Recycle PA66 textured yarn (P) and 78/72 dtex S and Z twisted PA6-Umorfil textured yarn (U) together with 44 dtex Elastane were used for knitting both or one of the sides of the spacer samples. 22/1 dtex PA6 FDY monofilament yarn was employed as the spacer yarn. The samples were tested both in greige and dyed state and were conditioned under the standard atmosphere conditions (20 0C ±2, 65 % ±5%) before testing. Yarn and fabric tests, such as thickness, air permeability, stiffness, contact angle, water vapor permeability, wicking, drying rate, were conducted in accordance with the relevant standards. Comfort properties of fibers can be used in different parts of the garments depending on the intended use and purposes. Making the inner side of fabric as rcy-PA66 and the outer side of fabric as Umorfil gives cost saving production with improved comfort properties. The results indicated that use of Umorfil and Recycled-PA fibers in the fabric structure is not only suitable for active sportswear comfort but also is respectful to the environment.