Investigation of spectroscopic and electronic properties of N,N'-pentamethylenebis(p-toluenesulfonamide) (PTSPEN) by DFT method
N,N'-pentametilenbis(p-toluensülfonamit) (PTSPEN) bileşiğinin spektroskopik ve elektronik özelliklerinin DFT metoduyla incelenmesi
  1. Tez No: 779375
  2. Yazar: AFIF ABBAS ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sülfonamidler, tipik olarak hem gram-pozitif hem de gram-negatif bakterilere karşı etkili olan sentetik antibakteriyel kimyasallar ve geniş spektrumlu ilaçlardır. Sülfonamidler genellikle bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu çalışmada, N,N'-pentametilenbis(p-toluensülfonamid) (ptspen) schiff bazının kimyasal yapısı teorik olarak FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemlerle belirlendi. Titreşim frekansları, 1H-NMR ve 13C-NMR için yapılan hesaplamalara dayanarak, teorik değerlerin ve gerçek değerlerin karşılaştırılabilir olduğu açıktı. N,N'-pentametilenbis(p-toluensülfonamid) (ptspen) bileşiğinin HOMO-LUMO moleküler orbital enerjileri, polarizebilite, hiperpolarizebilite gibi doğrusal olmayan (NLO) optik özellikleri ve moleküler elektrostatik potansiyel (MESP) haritası da araştırıldı. Çalışılan bileşiğin toplam birinci statik hiperpolarizebilite değeri (1543.8x10-33 esu) üreden yaklaşık 4,14 kat daha fazladır. Bu sonuç bize bileşiğin küçük doğrusal olmayan optik aktiviteye sahip olduğunu gösterdi. Bu çalışmada tüm hesaplamalar Gaussian 09 ve Gauss View 5.0 paket programları ile birlikte DFT/B3LYP/6-311++G (d, p) teori seviyesinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sulfonamides are synthetic antibacterial chemicals and broad-spectrum antibiotics that are effective against a variety of bacteria, primarily gram-positive and gramnegative bacteria. This resulted in a substantial decline in bacterial-based disorders. Diseases that spread throughout the body are often treated with sulfonamides. In this work, the chemical structure of N,N'-pentamethylenebis(p-toluenesulfonamide) (ptspen) schiff base was determined using FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic methods by theoretically. Based on the calculations for vibration frequencies, 1H-NMR, and 13C-NMR, it was evident that the theoretical values and actual values were comparable. HOMO-LUMO molecular orbital energies, nonlinear optical characteristics such as polarizability, hyper polarizability (NLO), and molecular electrostatic potential (MESP) of N,N'-pentamethylenebis(ptoluenesulfonamide) (ptspen) compound were also investigated. The total first static hyperpolarizability value of the studied compound is approximately 4.14 times greater than that of urea (1543.8x10-33 esu). This result showed us that the compound has small nonlinear optical activity. In this study, all calculations were performed with the DFT/B3LYP/6-311++G (d, p) level of theory in conjunction with the Gaussian 09 and Gauss View 5.0 package programs.