Investigation of spectroscopic and electronic properties of N,N'- diethylenebis (o-toluenesulfonamide) (otsen) by DFT method
N,N'-dietilenbis (o-toluensülfonamid) (otsen)'in spektroskopik ve elektronik özelliklerinin DFT yöntemi ile araştırılması
  1. Tez No: 779457
  2. Yazar: MARWAN NAZHAN KHANJAR KHANJAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sülfonamidler, tipik olarak hem gram-pozitif hem de gram-negatif bakterilere karşı etkili olan sentetik antibakteriyel kimyasallar ve geniş spektrumlu ilaçlardır. Sülfonamidler genellikle bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu çalışmada N,N'-dietilenbis (o-toluensülfonamid) (otsen) kimyasal yapısı 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR spektroskopik teknikleri kullanılarak araştırıldı. Titreşim frekansı, 1H-NMR ve 13C-NMR hesaplamaları sonucunda teorik ve deneysel değerlerin tutarlı olduğu belirlendi. Ayrıca, çalışılan bileşiğin HOMO-LUMO moleküler orbital enerjileri, polarize edilebilirlik, hiper polarize edilebilirlik (NLO) ve moleküler elektrostatik potansiyel (MESP) haritası incelenmiştir. Geometri optimizasyonu hesaplamasının bir sonucu olarak, S=O ve S-N bağ uzunluklarının önceki araştırmalarda gözlemlenenlerden biraz daha uzun olduğu belirlendi. Hesaplamalar, çalışılan bileşiğin HOMO ve LUMO orbitalleri arasındaki enerji bandı boşluğunun 5.56 eV olduğunu ve ilk statik hiperpolarize edilebilirliğin 2228.1x10-33esu olduğunu belirledi. Tüm hesaplamalar DFT/B3LYP/6-311++G (d, p) teori seviyesi ve Gaussian 09 (Linux)ve Gauss View 5.0 paket programları ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sulfonamides are synthetic antibacterial chemicals and broad-spectrum medications that are typically effective against both gram-positive and gram-negative bacteria. Sulfonamides are often used to treat infectious illnesses. The chemical structure of N,N'- diethylenebis (o-toluenesulfonamide) (otsen) was investigated using 1H-NMR, 13C-NMR, and FT-IR spectroscopic techniques in this work. As a consequence of the vibration frequency, 1H-NMR, and 13C-NMR calculations, it was determined that the theoretical and experimental values were consistent. In addition, HOMO-LUMO molecular orbital energies, nonlinear optical characteristics including polarizability, hyperpolarizability (NLO), and molecular electrostatic potential (MESP) of N,N'- diethylenebis (o-toluenesulfonamide) (otsen)) were studied. As a consequence of the geometry optimization computation, the S=O and S-N bond lengths were determined to be somewhat longer than those observed in prior research. Calculations determined that the energy band gap between the HOMO and LUMO orbitals of the studied compound was 5.56 eV and the initial static hyperpolarizability was 2228.1x10-33esu. All calculations were carried out with the DFT/B3LYP/6-311++G (d, p) level of theory and the Gaussian 09(Linux) and Gauss View 5.0 package programs.