Farklı azot ve fosfor konsantrasyonlarının Acutodesmus deserticola türünün kültür büyümesi ve biyokimyasal kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of different nitrogen and phosphorus concentrations on culture growth and biochemical composition of Acutodesmus deserticola microalgae
- Tez No: 779398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Acutodesmus. deserticola türü 5 farklı stres koşullarında bold basal ortamında (BBM) 24 gün boyunca kültür büyüme parametreleri açısından incelenmiş ve 24. günün sonunda, farklı kültür ortamlarında en yüksek hücre sayısı değeri K (6100x104) grubunda, en düşük hücre sayısı ise N- (405x104) grubunda; en yüksek kuru ağırlık değeri K (0,011 mg/L) grubunda, en düşük kuru ağırlık değeri N+(0,0047 mg/L) grubunda; en yüksek OD680 (optik yoğunluk) değeri K grubunda (2,139 abs) en düşük OD değeri N- (1,256 abs) grubunda; en yüksek klorofil-a değeri N+ (8,660 mg/L) en düşük klorofil a değeri ise N- (1,434 mg/L) grubunda tespit edilmiştir. Biyokimyasal analiz sonuçları değerlendirilirken N+ grubunun protein içeriği maksimum değerde (kuru biyokütlenin %8,517'si) görülmüştür. Amino asit sonuçları, Arg ve Lys amino asitleri hariç en yüksek değerler fosforca zengin (P+) grupta görülmüştür. Total yağ analizi sonuçlarına bakıldığında en yüksek değerlerin %7,1 ile yüksek azot içeren (N+) grupta olduğu gözlenmiştir. Yağ asitleri sonuçları incelendiğinde, azot bakımından kısıtlı grupta (N-) (%35,605) linoleik asit seviyesinin kontrol grubuna (%6,814) göre oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Antioksidan aktivite sonuçları, uygulanan tüm stres parametreleri altında DPPH süpürme aktivitesi, 87-700 μg/mL konsantrasyon aralığında 37,61-75,83% scv süpürme aktivitesi gözlenmiştir. Yapılan çalışmanın sonuçları, A. deserticola türünün azot ve fosfor konsantrasyonu düşük olan ortamlarda hızlı bir şekilde çoğalabildiğini göstermektedir. Farklı ortamlardaki kültür büyüme parametrelerine bakıldığında klorofil a değeri dışındaki tüm parametreler kontrol grubunda daha yüksek sonuçlar vermiştir. Çalışmanın sonucunda azot ve fosforun ortamdaki varlığı ve yokluğu A. deserticola türünün kültür büyüme parametrelerine ve türün biyokimyasal kompozisyonu üzerine farklı etkilerinin olduğunu göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, mikroalglerin biyoteknolojik uygulamalarda optimal kültür koşulları açısından yol gösterici olması düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, Acutodesmus deserticola species were examined in terms of culture growth parameters in bold basal medium (BBM) under 5 different stress conditions for 24 days, and at the end of the 24th day, the highest cell count value was in the K (6100x104) group and the lowest cell number was N- (405x104) in different culture media. in the group; the highest dry weight value in the K (0.011 mg/L) group, the lowest dry weight value in the N+ (0.0047 mg/L) group; highest OD680 (optical density) value in K group (2,139 abs) lowest OD value in N- (1,256 abs) group; The highest chlorophyll-a value was found in N+ (8,660 mg/L) and the lowest chlorophyll a value was found in the N- (1,434 mg/L) group.The protein content of the N+ group was determined at the maximum value (8,517% of the dry biomass) in the results of the biochemical analysis. In amino acid results, except for Arg and Lys amino acids, the highest values are seen in the phosphorus-rich (P+) group. As the results of all the oil analyses were analyzed, it was found that the high nitrogen (N+) group had the highest values at 7.1%. When the fatty acid results are examined, it is seen that the linoleic acid level in the nitrogen-restricted group (N-) (%35,605) is quite high compared to the control group (6,814%). As the phenolic substance analyses were examined, it was noted that the control group had the highest value. As were considered antioxidant activity results, DPPH scavenging activity under all applied stress parameters, 37.61-75.83% scv scavenging activity were observed in the concentration range of 87-700 μg/mL. A. deserticola microalgae can grow quickly in environments with low nitrogen and phosphorus concentrations, according to the study's findings. Investigating the culture growth parameters in different media, all parameters except the chlorophyll-a value gave higher results in the control group. The outcomes of the study demonstrate that Acutodesmus deserticola has distinct impacts on the culture growth parameters and the biochemical makeup of the species depending on the presence or absence of nitrogen and phosphorus in the medium. The results from this study are expected to play a leading role when considering culture conditions for biotechnological applications of microalgae.