Preparation of electrospun coated thin film extraction devices for determination of clinically important endogenous compounds in bio-fluids
Biyo-sıvılardaki klinik öneme sahip endojen bileşiklerin tayini için elektrospun kaplı ince film özütleme cihazlarının hazırlanması
- Tez No: 779400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZEL BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kolesterol ve steroid hormonları gibi endojen bileşiklerin plazma derişimlerindeki değişiklikler, insan hayatını tehdit eden birçok hayati soruna neden olabilir. Bu nedenle, biyolojik sıvılardaki klinik öneme sahip bileşiklerin nicel analizleri için yenilikçi, hızlı ve güvenilir analitik metotlar geliştirmek oldukça önemlidir. Kaplı bıçak spreyi (CBS), katı faz mikroekstraksiyon (SPME) temelli, örnekleme ve örnek hazırlama için ekstraktif araç olarak kullanılabilen kılıç benzeri bir probdan oluşan ve kütle spektrometre (MS) ile birleştirildiğinde elektrosprey iyonlaşma kaynağı olarak davranan bir tekniktir. Dolayısıyla, son yıllarda bu alanda en umut vadeden araçlardan biri olarak ilgi çekmektedir. Ancak, özel çalışmalara uygun çok fazla ekstraktif faz bulunmamaktadır. Bu sebeple, bu tezde spot boyutundaki plazma örneğinden hızlı analiz için uygun, performansı artırılmış yeni CBS problarının hazırlanmasına odaklanılmıştır. İlk adım olarak mini emülsiyon polimerizasyon yöntemi ile poli(divinilbenzen) (PDVB) nanoparçacıkları sentezlenmiş ve daha sonra elektroeğirme yöntemi ile poliakrilonitril (PAN) fazına sabitlenmiştir. Yeni PDVB-PAN kaplı bıçaklar testosteron, progesteron ve kolesterolün plazma örneklerinden tayini için bir CBS-MS yöntemi geliştirilmesinde kullanılmıştır. Bu yöntemle, testosteron ve progesteron için 200.0 µL numune hacminde 10.0 ng/mL tayin sınırı elde edilebilmişken, bu sınır kolesterol için 30.0 µL numune hacminde 200.0 ng/mL olarak bulunmuştur. Geliştirilmiş olan bu metodun numune hazırlama ve enstrümantal analiz için yalnızca 7 dakikaya ihtiyaç duyuyor olması metodun hızlı klinik tanı için uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Changes in plasma concentrations of endogenous compounds such as cholesterol and steroid hormones may cause many vital problems threatening human life. Therefore, the development of novel rapid and reliable analytical methods for the quantitative determination of clinically important compounds in biofluids is of great importance. Coated blade spray (CBS), a technique which is based on solid-phase microextraction (SPME), consists of a sword like device which acts as an extractive tool for sampling and sample preparation, and when combined with mass spectrometry (MS), it functions as an electrospray ionization source. Therefore, it has gained attention in recent years as one of the most promising tools in the analytical toolbox. However, there are not many extractive phases suitable for certain studies. For that reason, this thesis was focused on preparation of new CBS probes with enhanced performance suitable for rapid analysis of spot sized plasma samples. As a first step, poly(divinylbenzene) (PDVB) nanoparticles were synthesized by mini-emulsion polymerization method and then immobilized in polyacrylonitrile (PAN) by electrospinning method. The new PDVB-PAN-coated blades were used to develop a CBS-MS method for determination of cholesterol, progesterone and testosterone in plasma samples. With this method, 10.0 ng/mL limits of quantification (LOQ) could be obtained for testosterone and progesterone with a sample volume of 200.0 µL while for cholesterol the LOQ was 200.0 ng/mL with the sample volume of 30.0 µL. The developed method requires only 7 minutes, including sample preparation and instrumental analysis, showing the applicability of the method for rapid clinical diagnosis.