Rheum ribes uygulamasının diyabetik ratların karaciğer ve böbreğinde TLR2 ve TLR4'ün immunohistokimyasal lokalizasyonu üzerine etkileri
Rheum ribes application of diabetic ratsof TLR2 and TLR4 in the liver and kidneyeffects on immunohistochemical location
  1. Tez No: 779401
  2. Yazar: AYHAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY DEPREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), pankreas organının yeterli miktarda insülin üretmemesi ya da ürettiği insulinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen, ciddi komplikasyonlara neden olabilen bir hastalıktır. Şekillenen bu komplikasyonların en önemli olanlarından biri tedavi edilmediği zaman ölüm ile sonuçlanabilen nefropatidir. Ayrıca diyabetik olgularda yetersiz insüline bağlı olarak karaciğer fonksiyon bozukluğu, karbonhidrat metabolizma bozukluğu gibi önemli olgular görülmektedir. Rheum ribes (R. ribes), Polygonaceae ailesinde yer alan bir bitkidir. Şifalı bitkiler içinde önemli yeri vardır. Hipertansiyon, diyabet, obezite, ülser tedavisinde ve antihelmintik olarak kullanımı vardır. Ayrıca hipoglisemik etkileri de bulunmaktadır. Toll Benzeri Reseptörler (TLR), deri ve barsak mukozası gibi yerlerde yer alan doğal bağışıklık elemanlarını geçerek organizmaya giren patojen yapıları tanıyabilen bir reseptörler ailesidir. TLR ailesi geniş olmasıyla birlikte diyabetik olgularda TLR2 ve TLR4'ün arttığı göze çarpmaktadır. Çalışmamızda kontrol, sham, diyabet, R. ribes ve R. ribes + diyabet grubu olmak üzere 40 adet rat 5 gruba ayrıldı. Diyabet oluşturulması STZ'nin 50 mg/kg dozda intraperitoneal uygulanmasıyla yapıldı. Diyabetin teyit edilmesinden sonra R. ribes ve R. ribes + diyabet gruplarına günde 200 mg/kg R. ribes ekstraktı oral gavajla yoluyla 21 gün süreyle verildi. Çalışmamızda R. ribes ekstraktının diyabetteki etkilerini incelemenin yanı sıra diyabetik olgularda önemli düzeyde ekspresyonları gözlenen TLR2 ile TLR4'ün immunohistokimyasal lokalizasyonu incelemek amaçlandı. Yapılan çalışmada bu ortaya konuldu. Diyabetik karaciğer ve böbrek dokusunda immünreaktivite gözlenirken R. ribes + diyabet grubunda immünreaktivitenin önemli düzeyde azaldığı gözlendi. Yapılan bu çalışmadan elde edilen bulgularla günümüzde çok yaygın olan diyabette karaciğer ve böbrek üzerine bu bitkinin etkilerinin değerlendirilmesinin, tıp ve ilaç sanayisinde bu konu ile ilgili yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a disease that comes off in cases of the pancreas that does not produce enough insulin or not can be used effectively insulin and causes serious complications. One of the most serious results of the complications is death if these complications are not diagnosed and treatedAlso, some important cases such as liver dysfunction due to insufficient insulin in diabetic patients and carbohydrate metabolism disorder are seen. Rheum ribes (R. ribes) is a plant that belongs to the Polygonaceae family and has taken great importance in medicinal plants. This plant is used as an anthelmintic in the treatment of hypertension, diabetes, obesity, ulcers. It also exhibits hypoglycemic effects. Toll-Like Receptors (TLR) are a family of receptors located in places such as the skin and intestinal mucosa, entering the organism by passing innate immune elements and recognizing pathogenic structures. Although the TLR family is large, TLR2 and TLR4 are do expressed in diabetic patients. In this study, 5 groups as control, sham, diabetes, R. ribes, and diabetes+R. ribes among 40 rats were created. Diabetes formation was carried out by applying intraperitoneal at a dose of 50 mg/kg of STZ. After detecting diabetes, groups of R. Ribes and diabetes+R. ribes were given 200 mg/kg R. ribes extract with oral gavaj for 21 days. In this study, besides examining the effects of R. ribes extract in diabetes, it was aimed to examine the immunohistochemical localization of TLR2 and TLR4, which are significantly expressed in diabetic patients. This was demonstrated in the study. While immunoreactivity was observed in diabetic liver and kidney tissue, it was observed that immunoreactivity was significantly reduced in the R. ribes + diabetes group. We think that the evaluation of the effects of this plant on the liver and kidney in diabetes, which is very common today, with the findings obtained from this study, will contribute to the development of new treatment methods related to this issue in the medicine and pharmaceutical industry.