Association between serum LH/FSH ratio and vitamin D3 levels in infertile Iraqi female
Kısırlık Irak kadınlarında serum LH/FSH oranı ve vitamin D3 düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 779420
  2. Yazar: SALAM MAHMOOD AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD HAMMAD JASİM ALAJEELY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışma, kadınlarda kısırlığın patofizyolojisinde D3 vitamini ve bazı hormonların rolünü araştırmak amacıyla kısırlığı olan kadınlarda yapılmıştır. Çalışmaya kısırlık durumu olan 50 kadın alındı ve 50 doğurgan sağlıklı kadınla kontrol edildi, her denek için serum çıkarıldı ve luteinize edici hormon (LH), foliküler uyarıcı hormon (FSH), prolaktin (PRL), testosteron, estradiol, progesteron ve insülinin yanı sıra D3 vitamini. Sonuçlar, doğurgan sağlıklı kadınlara kıyasla kısır kadınlarda D3 vitamininde önemli bir azalma olduğunu göstermiştir. LH, PRL, testosteron, progesteron ve insülin seviyeleri, infertilitesi olan kadınlarda, fertil sağlıklı kadınlara kıyasla önemli ölçüde artarken, östradiol ve FSH seviyeleri önemli ölçüde azaldı. Sonuç olarak, D3 vitamini eksikliği, doğum çağındaki kadınlarda kısırlığın ilerlemesini engelleyebilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on females with infertility to investigate the role of vitamin D3, and some hormones in the pathophysiology of infertility in females. The study has enrolled 50 female with infertility condition, and controlled with 50 fertile healthy female, the serum was extracted for each subject and analyzed for luteinizing hormone (LH), follicular stimulating hormone (FSH), prolactin (PRL), testosterone, estradiol, progesterone, and insulin, as well as vitamin D3. The results have shown a significant reduction of vitamin D3 in infertile females compared to fertile healthy females. The levels of LH, PRL, testosterone, progesterone, and insulin were increased significantly in females with infertility compared to fertile healthy females, while the levels of estradiol and FSH were reduced significantly. In conclusion, vitamin D3 deficiency may interfere with the progression of infertility in females at birth age.