Biyofilm oluşturan invaziv Candida albicans'ın moleküler tanısı
Molecular diagnosis of biofilm forming invasive Candida albicans
  1. Tez No: 779425
  2. Yazar: SINAN ABDULLAH ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÇORAK ÖCAL, PROF. DR. ASAL AZİZ TAWFEEQ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Candida albicans, insanlarda invazif hastalığa neden olan ve dünya çapında yüksek sağlık maliyetlerine neden olan, çoklu ilaç tedavisine direnç gösteren bir mantar patojenidir. İnvazif kandidiyazis (İS), hastenede tadavi gören çocuklarda önemli morbidite ve mortaliteye neden olan, ciddi bir hastane enfeksiyonudur. Bu çalışmanın amacı, invazif Candida Albicans mantarının popülasyondaki prevalansını belirlemek ve biyofilm oluşumunun patojenite üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya, yaşları 16-70 arasında iki cinsiyetten oral kandidiyazisi 101 hasta dahil edilmiştir. Numuneler, Kerkük halk sağlığı laboratuvarını ziyaret eden 63 hasta, Kerkük Onkoloji ve Hematoloji tanı ve tadavi Merkezi'ndeki 15-20 yaş arası 20 hasta ve Azadi Eğitim Hastanesinde yatmakta olan 15-20 yaş arası 18 hastadan alınmak suretiyle Ekim 2020-Mart 2021 tarihleri arasında alınmıştır. Mevcut çalışmanın sonuçları, CRA yöntemlerinin aksine Mikrotiter plaka yöntemi ile çalışanların sadece %22,2'sinin ve kanser hastalarının %60'ının Candida albicans pozitif olduğunu ve Candida albicans izolatlarının büyük çoğunluğunun biyofilm üreticisi olduğunu göstermiştir. İzole suş, 18SrRNA gen dizisinin (550 bp) ürün boyutunda iki amplikon göstermiştir. Candida izolatının ALS3 ve SAP8 genlerinin (%76,92) biyofilm oluşumunun iki kritik yönünü araştırdık. biyofilm formları vardır. Buna göre, iki suş, NCBI'de ALS3 izolatı için (Lc651376) ve SAP8 izolatı için (Lc651377) erişim numarası altında tescil edilmiştir. Klinik mikolojinin önemli yönlerini ve C. albicans'tan biyofilm üretimi ile olası hastalık ilişkilerini kontrol etmek için gelecekte çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Candida albicans is a multidrug-resistant fungal pathogen that is causing invasive disease in humans and causing high healthcare costs around the world. Invasive candidiasis (IC) is a serious nosocomial infection that causes significant morbidity and mortality in hospitalized children. The objective of this project was to estimate the prevalence of invasive Candida albicans fungus among the population and to study the effect of biofilm formation on its pathogenicity. Oral samples obtained by swabbing the oral mucosa (palatal mucosa and tongue dorsal) of all patients with sterile swabs. Samples were collected between October 2020 to March 2021, Oral samples was obtained 63 samples from Workers visiting a public health laboratory in Kirkuk, 20 samples from Cancer patients at the Specialized Center for Oncology and Hematology in Kirkuk, and 18 samples in patients ages 15-20 in Azadi Teaching Hospital. The results of current study showed only (22.2%) of workers, and (60%) of cancer patients found to be Candida albicans positive, and that the majority of Candida albicans isolates were producers for biofilm. The isolated strains showed two amplicons of product size of (550 bp) of 18 SrRNA gene sequence. We investigated two critical aspects of the biofilm formation ALS3 and SAP8 genes, (76.92%) of isolate of Candida have forms biofilm. The two strains were registered in the NCBI under the accession number of (Lc651376) for ALS3 gene isolate, and (Lc651377) for SAP8 gene isolate. Future study can be conducted to check the important aspects of clinical mycology and possible disease associations with biofilm production from C. albicans.