Dentin çürüğünün durdurulmasında farklı materyallerin karşılaştırılması
Comparison of different materials in arresting dentin caries
- Tez No: 941554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇAĞIRIR DİNDAROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amaç: Dentin çürüğünün durdurulmasında, minimal invaziv yaklaşımlar çerçevesinde, gümüş diamin florür (GDF) ile flor, kalay florür ve klorheksidin kombinasyonları ile uygulanan kendiliğinden birleşen peptitin demineralizasyonu engelleme ve antibakteriyel etkinliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada; her grupta 12 örnek olacak şekilde toplam 72 adet dentin bloğu, çekilmiş daimi üçüncü molar dişlerden hassas kesme cihazı ile elde edildi. Yapay çürük oluşturulması için pH 4,4'te 50 mM asetik asit, 2,2 mM KH2PO4 ve 2,2 mM CaCl2 içeren asitlendirilmiş bir tampon içinde 23°C'de 96 saat boyunca inkübe edilen 72 insan dentin bloğuna S. Mutans ve L. casei inoküle edildi. Bu demineralize dentin blokları rastgele 6 gruba ayrıldı. Grup 1'deki bloklara %38'lik GDF solüsyonu, Grup 2'ye flor içeren kendiliğinden birleşen peptit jeli, Grup 3'e ise kendiliğinden birleşen peptit solüsyonu uygulandı. Grup 4'teki bloklara kendiliğinden birleşen peptit solüsyonu ile klorheksidin glukonat solüsyonu birlikte uygulanırken, Grup 5'te kendiliğinden birleşen peptit solüsyonu ile kalay florür kombinasyonu kullanıldı Grup 6'ya ise negatif kontrol grubu olarak distile su uygulaması yapıldı. Uygulamalar tamamlandıktan sonra taramalı elektron mikroskopisi (Scannıng Electron Mıcroscopy, SEM) kullanılarak biyofilmin topografik özellikleri ve SEM altında EDS ile dentin lezyonlarının Ca ve P seviyeleri analiz edildi. Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (Fourier transform infrared spectroscopy, FTIR) kullanılarak matrisin mineral içeriğindeki değişikliği değerlendirildi. Biyofilmin büyüme kinetiği, bakteri sayıları koloni oluşturan birimler (KOB) cinsinden belirlenerek değerlendirildi. Dentin kesitlerinin sertlik değerleri Vikers mikrosertlik testi ile değerlendirildi. Bulgular: Tüm tedavi gruplarının S. mutans ve L. casei biyofilmleri üzerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük KOB değeri gösterdiği tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In the context of minimally invasive dentin caries management, this study aimed to compare the demineralization-inhibiting and antibacterial efficacy of silver diamine fluoride (SDF) with that of a self-assembling peptide P11-4 formulation combined with fluoride, stannous fluoride, and chlorhexidine. Materials and Methods: Seventy-two dentin blocks (12 per group) were prepared from extracted human third molars using a precision cutting device. To induce artifi-cial caries, the specimens were incubated at 23°C for 96 hours in an acidified buffer (pH 4.4) containing 50 mM acetic acid, 2.2 mM KH₂PO₄, and 2.2 mM CaCl₂. S. mu-tans and L. casei were then inoculated into the demineralized dentin blocks, which were randomly divided into six groups. Group 1 received 38% SDF solution; Group 2 was treated with a fluoride-containing SAP gel; Group 3 received SAP solution alone. In Group 4, SAP solution was combined with chlorhexidine gluconate; in Group 5, a combination of SAP and stannous fluoride was used; and in Group 6 (ne-gative control), distilled water was applied. After treatment, biofilm topography was examined using scanning electron microscopy (SEM), and calcium and phosphorus levels in the dentin lesions were analyzed via energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS). Changes in the dentin matrix mineral content were evaluated using Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). Biofilm growth kinetics were determined by measuring bacterial counts in colony-forming units (CFU). Finally, the microhardness values of the dentin blocks were assessed with the Vickers microhardness test. Results: All treatment groups exhibited significantly lower CFU counts for both S. mutans and L. casei compared to the control group (p0.05).