Dinamik denklemlerde i̇ki parametreli özdeğer problemleri
Two parameter eigenvalue problems in dynamic equation
  1. Tez No: 779445
  2. Yazar: ASLI ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, iki parametreli özdeğer problemleri zaman skalasında tanımlanmıştır. Bu problemin bazı fiziksel özellikleri incelenmiştir. Buna ek olarak, dinamik denklemlerdeki iki parametreli bu özdeğer problemi tek parametreli kısmi dinamik denkleme indirgenmiştir. Sonuç olarak, iki parametreli özdeğer operatörünün ortogonallik, özdeğerlerinin reelliği gibi spektral özellikleri incelenmiştir ve bazı integral bağıntıları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the two parameter eigenvalue problems are defined in time scale. Some physical properties of this problem are investigated. In addition, this two-parameter eigenvalue problem in dynamical equations is reduced to a one-parameter partial dynamical equation. As a result, the spectral properties of the two-parameter eigenvalue operator such as orthogonality and the realness of its eigenvalues have been investigated and some integral relations have been given.