Immunological analysis of antibiotic resistance Klebsiella pneumoniae infected patients
Antibiyotik direnci Klebsiella pneumoniae ile enfekte hastaların immünolojik analizi
  1. Tez No: 779490
  2. Yazar: ZIADOON MOHAMMED KHALEEL AL-HADEETHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, PROF. DR. MAJEED ARSHEED SABBAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Grubumuzda OmpA'nın yokluğunun K. pneumoniae 'nin antimikrobiyal peptitlere karşı duyarlılığını nasıl arttırdığını anlattık. Bu çalışmada elde edilen veriler, OmpA'nın, AMP'lerin sitotoksisitesini hafifleten, henüz belirlenmemiş olan bakteriyel mekanizmaların aktivasyonunda yer aldığını göstermektedir. Daha yakın zamanlarda, OmpA'nın konakçı epitel hücrelerinde bağışıklık tepkisinin zayıflamasına katkısını ve bunun K.'nin hayatta kalmasına katılımını tanımladık. Akciğerde pnömoni. Bu bakterinin neden olduğu enfeksiyonlar asemptomatiktir ve sağlıklı bireylerin bağırsaklarını, derisini, burnunu ve boğazını kolonize edebilir. Bununla birlikte, bir homeostatik dengesizlik meydana geldiğinde, K. pneumoniae kolonize bölgeye bağlı olarak çok çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir ve bu da idrar yolu enfeksiyonlarına, solunum yolu enfeksiyonlarına, kan dolaşımı enfeksiyonlarına, karaciğer apsesine, menenjite, sepsise yol açabilir. Enfeksiyon en sık hastalar, toplumdaki bireyler, sağlık çalışanları, kontamine nesneler, ziyaretçiler, gezginler arasındaki doğrudan veya dolaylı temas yoluyla bulaşabilir. İletim esas olarak el teması yoluyla gerçekleşir. Örneğin hastanede bu ortamda dolaşan büyük bir insan akışı vardır ve buna bağlı olarak dirençli bakteri oluşumu çok yüksektir. Örneğin sağlık profesyonellerinin ve ziyaretçilerin ellerini yıkamaması, bakterilerin hastane dışında yayılmasına ve farklı yerlerde yayılmasına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
In our group we have described how the absence of OmpA increases the sensitivity of K. pneumoniae against antimicrobial peptides. The data obtained in this work suggest that OmpA is involved in the activation of bacterial mechanisms, still to be determined, that alleviate cytotoxicity of the AMPs. More recently, we have described the contribution of OmpA in the attenuation of the immune response in host epithelial cells and its involvement in the survival of K. pneumoniae in the lung. Infections caused by this bacterium are asymptomatic and can colonize the intestinal tract, skin, nose and throat of healthy individuals. However, once a homeostatic imbalance occurs, K. pneumoniae can cause a wide variety of infections depending on the colonized site, leading to urinary tract infections, respiratory tract infections, bloodstream infections, liver abscess, meningitis, sepsis. Infection can be transmitted most often by direct or indirect contact between patients, individuals in the community, health professionals, contaminated objects, visitors, travelers. Transmission occurs mainly through hand contact. In the hospital, for example, there is a large flow of people circulating in this environment and consequently the occurrence of resistant bacteria is very high. The failure to wash hands by health professionals and visitors, for example, contributes to the spread of bacteria outside the hospital and the spread in different places.