Mobil artırılmış gerçeklik teknolojisi ile yapılan matematik öğretiminin ortaokul öğrencilerinin tutumlarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of mathematics teaching made with mobile augmented reality technology on the attitudes and academic achievements of secondary school students
- Tez No: 779503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde alışverişten eğitime, tıptan otomotiv sektörüne kadar birçok alanda sağladığı faydalarla artırılmış gerçeklik teknolojisinin yaygınlığı gün geçtikçe artmaktadır. Gerçek ortam ile sanalın etkileşime girmesine imkân tanıyan bu teknoloji alanyazında birçok çalışmada kullanılmıştır. Bu araştırmada ise, artırılmış gerçeklik uygulamaları ile işlenen matematik dersinin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, matematik dersine ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına karşı tutumlarına etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, deney grubu 30, kontrol grubu 30 olmak üzere toplam 60 öğrenci ile yürütülmüştür. Haftada 5 saat olmak üzere toplam 10 ders saati uygulama yapılmıştır. Araştırmada nicel veri toplama araçlarından başarı testi, matematik tutum ölçeği ve artırılmış gerçeklik uygulamaları tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analiz edilip yorumlanmasına dayalı olarak araştırmanın sonuçlarına uygun öneriler hazırlanmıştır. Araştırmanın sonucunda artırılmış gerçeklik uygulaması ile işlenen dersin öğrencilerin akademik başarılarına olumlu yönde etki ettiği görülmüştür. Ancak matematik dersine yönelik tutumlarında herhangi bir anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerden alınan yazılı görüşler; öğrencilerin dersi daha eğlenceli bulduklarını ve başka derslerde de kullanmak istediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the prevalence of augmented reality technology is increasing day by day, along with the benefits it provides in many fields from shopping to education, from medicine to the automotive sector. This technology, which allows the real environment to interact with the virtual environment, has been used in many studies in the literature. In this research, the 7th mathematics course, which was processed with augmented reality applications, was conducted.the effects of classroom students' academic achievements, attitudes towards mathematics lesson and augmented reality applications were examined. For this purpose, a semi-experimental design with a pre-test, post-test control group was used. The research was conducted with a total of 60 students, including 30 in the experimental group and 30 in the control group. A total of 10 lesson hours were applied, including 5 hours per week. Among the quantitative data collection tools, achievement test, mathematics attitude scale and augmented reality applications attitude scale were used in the research. Based on the analysis and interpretation of the data obtained from the research, recommendations were prepared in accordance with the results of the research. As a result of the research, it was found that the course conducted with augmented reality application has a positive effect on the academic achievements of students. However, it was found that there was no significant difference in their attitudes towards mathematics course. The written opinions received from the students show that the students find the lesson more entertaining and want to use it in other lessons as well.