Sözlü iletişimde görgü kuralları (Adabımuaşeret): Kazakistan ve Türkiye örneği
Etiquette in verbal communication (Etiquette): The case of Kazakhstan and Turkey
- Tez No: 779504
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Adabımuaşeret, bir bireyin tüm duygularını etkileyen ve insan iletişimini sağlayan aynı zamanda da zenginleştiren en belirgin kültürel görüngülerden biridir. Bu çalışmada Kazakistan ve Türkiye geleneklerindeki millî kültürün özellikleri ve alışkanlıkları, özel ilişki biçimleri üzerinde karşılaştırmalı bir inceleme yapılmıştır. Araştırmada Kazak halkı ile Türk halkının saygı, nezaketi, görgü kuralları ve kültürü yer almaktadır. Ayrıca Kazak ve Türkiye Türklerinin konuşma adabı karşılaştırılarak iki Türk milletinin kültürel millî özellikleri tespit edilmiştir. İki kardeş ülkenin konuşma adabı kıyaslanarak ve incelenerek geleneklerdeki benzerlikler ve farklılıklar ortaya çıkarılmıştır. Kazakistan ve Türkiye'nin görgü kuralları hakkında bilgi verilerek ulusal kimlikleri ortaya koyan özellikler belirlenmiştir. Bu araştırmada kültürel yaklaşım açısından dil ve kültür arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Dil ve kültür birbiriyle o kadar yakından ilişkilidir ki, pratikte tek bir bütün oluşturmaktadır. Biri olmadan diğeri işlev görememektedir. Dil öğretiminde de kültürü öğrenmeden bir dili tam öğrenmek mümkün değildir. Çalışmada sözlü iletişimde adabımuaşeret kuralları, dil ve kültür ilişkisi, iki kardeş ülkenin görgü kuralları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Manners are one of the most prominent cultural phenomena that affect all emotions of an individual and enrich human communication at the same time. In this study, a comparative study has been made on the characteristics and habits of the national culture in the traditions of Kazakhstan and Turkey, and on the forms of special relations. The research includes the respect, courtesy, etiquette and culture of the Kazakh and Turkish people. In addition, the national characteristics of the cultures of the two nations were determined by comparing the speaking manners of Kazakhs and Turks. By comparing and examining the speaking manners of the two brotherly countries, the similarities and differences in the traditions have been revealed. By giving information about the etiquette rules of Kazakhstan and Turkey, the features that reveal their national identities were determined. In this research, the relationship between language and culture has been analyzed in terms of cultural approach. Language and culture are so closely related to each other that they practically form a single whole. Without one, the other cannot function. In language teaching, it is not possible to learn a language completely without learning the culture. In addition, the rules of etiquette, the relationship between language and culture, the etiquette rules of the countries were examined in detail.