Correlation of liver enzymes levels to the sonographic grade of non alcoholic fatty liver infiltration in patients with diabetes and obesity
Karaciğer enzim düzeylerinin diyabet ve obeziteli hastalarda alkollü olmayan yağlı karaciğer ilgilenmesinin sonografik derecesi ile ilişkisi
  1. Tez No: 779507
  2. Yazar: HAWAZEN QASIM HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. MOHAMMED BADER HASSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bazı tahminler, yağlı karaciğer hastalığının prevalansını tüm kronik karaciğer hastalıklarının en yüksekleri arasına yerleştirmektedir, ve birkaç metabolik anormallik bununla ilişkilidir. Bağdat'taki üç genel hastane, bu araştırmanın yerleriydi. Toplam 1100 hastada (650 kadın ve 450 erkek) karaciğer yağlanması hastalığının ciddiyetini ultrasonografi ve karaciğer fonksiyon testleri ile değerlendirdik; bunlardan 150'si araştırma için sağlıklı kontroller olarak görev yaptı. Bu çalışmadaki hastalarımızın yarısından fazlasının vücut kitle indeksi (BMI) 30 veya üzerindeydi ve yaklaşık yüzde 51'inde diyabet vardı; hastalarımızın neredeyse dörtte biri (yüzde 24) hem DM hem de obeziteye sahipti. Bulgularımıza göre karaciğer enzim düzeyleri, karaciğer yağlanmasının şiddeti ile pozitif ilişkilidir; ALT enziminin hastalığın çok erken bir aşamasında anormal derecede yüksek olduğu bulundu (ortalama 25+/- 6.1 U/L). Hafif karaciğer yağlanması vakalarında görüldüğü gibi. Hiperlipidemi, yağlı karaciğer ve diğer metabolik hastalıklar. Tüm hastaların kolesterol ve trigliserit düzeyleri kontrol edildi; NAFLD ile güçlü bir bağlantı gösterdiler, ancak kolesterol seviyeleri yağ değişiminin derecesi ile önemli ölçüde değişmedi. Yağlı karaciğer hastalığı ilerledikçe trigleseridenl düzeyinde fark edilebilir kaymalar olur.
Özet (Çeviri)
Some estimates place fatty liver disease prevalence among the highest of all chronic liver diseases, and several metabolic abnormalities are associated with it. Three general hospitals in Baghdad were the sites of this research. We evaluated the severity of fatty liver disease in a total of 1100 patients (650 female and 450 male) using ultrasonography and liver function tests; of these, 150 served as healthy controls for the research. More than half of our patients in this study had a body mass index (BMI) of 30 or above, and around 51 percent had diabetes; almost a quarter (24 percent) of our patients had both DM and obesity. According to our findings, liver enzyme levels are positively correlated with fatty liver severity; the ALT enzyme was found to be abnormally high at a very early stage of the disease (25+/- 6.1 U/L on average). As seen in mild cases of hepatic fatty liver. Hyperlipidemia, the fatty liver, and other metabolic diseases. All patients had their cholesterol and triglyceride levels checked; they showed a strong link with NAFLD, however cholesterol levels did not vary significantly with the degree of fatty alteration. As fatty liver disease progresses, there are discernible shifts in the trigleseridenl level.