Lomustin ve metformin kombinasyonu kullanılarak C6 glioblastoma hücrelerinde yüksek glukoz ve düşük glukoz konsantrasyonlarında glioma'nın tedavisi
Treatment of glioma at high glucose and low glucose concentrations in C6 glioblastoma cells using a combination of lomustine and metformin
- Tez No: 779520
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN ALATAŞ, PROF. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Başlık: Lomustin ve metformin kombinasyonu kullanılarak C6 glioblastoma hücrelerinde yüksek glukoz ve düşük glukoz konsantrasyonlarında glioma'nın tedavisi Amaç: Yüksek ölüm oranlarına sahip olan glioblastoma, çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulandığı bir kanser türüdür. Cerrahi operasyonları, radyoterapi ve kemoterapiyi içeren tedavi çözümlerini geliştirmek ve ilerletmek adına yıllardır birçok çalışma yapılmaktadır. Tedavi yollarından birisi olan kemoterapik çözümde kullanılan etken maddelerin yan etkilerini azaltmak ve daha fazla etki sağlayabilmek adına yeni çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada ise kemoterapötik olarak lomustin ve diyabet tedavisinde metformin etken maddesinin kombinasyonları kullanılarak yüksek ve düşük glukoz konsantrasyonları altında C6 glioblastoma hücre hattı üzerindeki etkinliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Lomustin ve metformin etken maddeleri C6 hücreleri üzerinde sitotoksik açıdan incelendikten sonra belirlenen dozlar kombine edilmiştir. Kombine dozların apoptotik etkileri akım sitometri, ELISA ve western blot analizleri ile çalışılarak belirlenmiştir. Bulgular: Bu çalışmada lomustin ve metformin kombine tedavisinin apoptoz üzerine etkisinin düşük glukoz konsantrasyonunda daha fazla olduğu akım sitometri ile belirlendi. Elde edilen kalpain-1 ve MIF düzeylerinin düşük glukoz konsantrasyonlarında ayrıca incelenen kaspaz-2, kaspaz-8, bcl-2 ve bax sonuçlarının ise yüksek glukoz konsantrasyonlarında en anlamlı istatistiksel sonuçları verdiği görüldü. Sonuç: Sonuç olarak lomustinin metformin belirli dozlarda kombinasyonlarının, düşük glukoz konsantrasyonu altında C6 hücreleri üzerinde kemoteropötik etki gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tilte: Treatment of glioma in hyperglycemic and hypoglycemic combination in c6 glioma cells using a consantration of lomustine and metformin Aim: Glioblastoma, which has a high mortality rate, is a type of cancer in which various treatment methods are applied. Many studies have been carried out over the years to develop and advance treatment solutions that include surgery, radiotherapy and chemotherapy. New studies are being carried out in order to reduce the side effects of the active substances used in the chemotherapy solution, which is one of the treatment methods, and to provide more effect. In this study, it was aimed to examine the efficacy of lomustine as a chemotherapeutic and metformin in the treatment of diabetes, using combinations of the active substance on the C6 glioblastoma cell line under high and low glucose concentrations. Methods: After examining the active ingredients of lomustine and metformin in terms of cytotoxicity on C6 cells, the determined doses were combined. The apoptotic effects of combined doses were determined by flow cytometry, ELISA and western blot analysis. Results: In this study, it was determined by flow cytometry that the effect of lomustine and metformin combined treatment on apoptosis was greater at low glucose concentrations. It was seen that the obtained calpain-1 and MIF levels were analyzed at low glucose concentrations, while the results of caspase-2, caspase-8, bcl-2 and bax were found to give the most significant statistical results at high glucose concentrations. Conclusion: As a result, it was observed that combinations of lomustine and metformin at certain doses showed chemotherapeutic effects on C6 cells under low glucose concentration.