Kombine egzersiz eğitiminin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda motor yeterlik, fiziksel uygunluk ve ilişkili bilişsel beceriler üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of combined exercise training on motor proficiency, physical fitness and related cognitive skills in children with attention deficit hyperactivity disorder: Randomized controlled study
  1. Tez No: 779525
  2. Yazar: ARZU DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ATASAVUN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda kombine egzersiz eğitiminin motor yeterlik, fiziksel uygunluk ve ilişkili bilişsel beceriler üzerine etkisini inceleme amacıyla yapıldı. Çocuklar kapalı zarf yöntemi ile randomize olarak fizyoterapist gözetimindeki egzersiz grubu (n=10), ebeveyn gözetimindeki egzersiz grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Katılımcıların davranışları Yenilenmiş Conners Anababa Derecelendirme Ölçeği Kısa Formu ve Güçler ve Güçlükler Anketi, yürüme hızları on metre yürüme testi, yürüme enduransları iki dakika yürüme testi, motor yeterlikleri Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi – 2, kas kuvvetleri dinamometre, fiziksel uygunlukları Münih Fiziksel Uygunluk Testi, bilişsel durumları Dinamik İş-Meşguliyet Terapisi Bilişsel Değerlendirmesi, akademik başarı ile sosyal ilişkileri açık uçlu sorularla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of combined exercise training on motor proficiency, physical fitness and related cognitive skills in children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). The children were randomly divided into three groups using the closed envelope method: the exercise group under the supervision of a physiotherapist (n=10), the exercise group under parental supervision (n=10), and the control group (n=10). Participants' behaviors with Revised Conners' Parent Rating Scale - Short Form and Strengths and Difficulties Questionnaire, walking speeds with ten meters walking test, walking endurance with two-minute walking test, motor proficiency with Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test-2, muscular strength with dynamometer, physical fitness with Munich Fitness Test, cognitive status with Dynamic Occupational Therapy Cognitive Assessment, academic achievement and social relations were evaluated with open-ended questions.