Kemik kırıklarının iyileşmesinde gh ve ıgf-1 düzeylerinin araştırılması
Research of the levels of growth hormon (gh) and insulin like growth factor-1 (igf- 1) in bone fracture healing
  1. Tez No: 779524
  2. Yazar: ÖZGÜR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİÇİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kırık iyileşmesi histolojik ve kimyasal olarak aydınlatılmasına rağmen halen kaynama problemleri ile karşılaşılmaktadır. Kırık iyileşmesinde lokal büyüme faktörlerinin rol aldığı kesin olarak kanıtlanmıştır ve bu faktörlerin kırık bölgesinde mevcut olan inflamasyon sürecinde rol alan hücreler tarafından üretildiği bilinmektedir. Sistemik olarak hipofiz bezinden salınan büyüme hormonu da kemik doku metabolizması üzerinde IGF etkisi ile direkt olarak ve D-vitamini metabolitleri,steroidler , paratiroid hormon gibi sistemik faktörler aracılığıyla indirekt olarak etki göstermektedir. Biz çalışmamızda GH ve IGF-1 in serum düzeylerinin kırık sonrası artış göstereceğini düşünerek gelişimsel kalça displazisi nedeniyle opere edilen hastalarda serum GH ve IGF-1 düzeylerini preoperatif ve postoperatif dönemlerde karşılaştırdık. Çalışmamıza gelişimsel kalça displazisi nedeniyle cerrahi uygulanan toplam 41 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 21 tanesi pelvik veya proksimal femoral osteotomi uygulanarak iyatrojenik kırık oluşturuldu. Cerrahi stres faktörü dışlanmak amacıyla kalça displazisi nedeniyle yumuşak doku gevşetmesi uygulanan 20 hasta kontrol grubu olarak belirlendi. Her iki grupta da hastaların serumda GH ve IGF-1 düzeyleri araştırıldı ve artış düzeylerine bakıldı. Çalışmamızda iyatrojenik kırık oluşturulan hastalarda ameliyat sonrası 1.günde ameliyat öncesine göre GH serum düzeylerinde belirgin artış olduğu gözlendi. Kırık oluşturulmayan grupta ise GH serum düzeylerinde ameliyat öncesi dönemle ameliyat sonrası dönemde belirgin anlamlı fark bulunamadı. Buna göre kırık sonrası fizyolojik olarak GH düzeylerinin sistemik kanda yükseldiği kanaatindeyiz. Bu çalışmanın kırık iyileşmesi sürecinde GH etkilerinin açıklanması ve patolojik kırık iyileşmesinde GH destek tedavisinin geliştirilmesi amacıyla yapılacak farklı araştırmalar için yol gösterici bir çalışma olduğunu umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Although bone fracture healing was enlightened histologically and chemically, we still face bone union problems. It was exactly proved that local growth factors take part in bone fracture healing; and, it is known that these factors are produced by the cells taking part in inflammation process in fracture site. Systemically, the growth hormone emitted from pituitary body also has an effect on metabolism directly via IGF effect and indirectly via systemical factors such as vitamin-D metabolites, steroids, parathyroid hormone. In our study, by thinking that the serum levels of GH and IGF-1 increase after fracture, we compared the levels of serum GH and IGF-1 in preoperational and post operational periods for the patients operated due to developmental dysplasia of the hip. 41 patients in total who were operated due to developmental dysplasia of the hip were included in our study. 21 of these patients were formed iatrogenic fracture by conducting pelvic or proximal femoral osteotomy. 20 patients conducted soft tissue release due to dysplasia of the hip in order to exclude operational stress factor were determined as control group. In both groups, the levels of GH and IGF in the serum of the patients were searched and the increase levels were checked. It was observed that, in the 1st day after the operation, GH serum levels of the patients formed iatrogenic fracture increased prominently compared to preoperative period. On the other hand, a meaningful difference could not be found in GH serum levels of the control group. In the light of this, we think that GH levels increase in systemic blood physiologically after fracture. We hope that this study is a guide study for various researches which will be used for explaining the effects of GH in fracture healing period and the development of GH supportive care in pathological fracture healing.