Multipl skleroz hastalarında aerobik eğitim ile kombine gövde stabilizasyon eğitiminin nöromusküler parametreler ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi üzerine etkisi
The effect of trunk stabilization training combined with aerobic training on neuromuscular parameters and functional exercise capacity in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 674254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Multipl Skleroz (MS) hastalarında aerobik eğitim ile kombine gövde stabilizasyon eğitiminin denge, alt ekstremite kas kuvvet ve enduransı, kor stabilite ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya, relapsing remitting MS (RR-MS) tanısı alan 20 birey dahil edildi. RR-MS hastaları, kovaryat odaklı randomizasyonun minimizasyon yöntemi ile iki gruba (MS-egzersiz grubu ve MS-kontrol grubu) ayrıldı. Haftada 2 gün ve toplam 8 hafta olmak üzere, MS-egzersiz grubuna (8'i kadın, 2'si erkek) aerobik eğitim ile kombine gövde stabilizasyon eğitimi, MS-kontrol grubuna (7'si kadın, 3'ü erkek) aerobik eğitim verildi. Denge Biodex Balance System SD™ ile, alt ekstremite kas kuvveti ve enduransı Biodex System 4 izokinetik dinamometre ile, kor stabilite McGill kor endurans testleri ile, fonksiyonel egzersiz kapasitesi 6 Dakika Yürüme Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of trunk stabilization training combined with aerobic training on balance, lower extremity muscle strength and endurance, core stability and functional exercise capacity in patients with Multiple Sclerosis (MS). Twenty individuals diagnosed with relapsing remitting MS (RR-MS) were included in the study. RR-MS patients were divided into two groups (MS-exercise group and MS-control group) using the minimization method of covariate-adaptive randomization. Trunk stabilization training combined with aerobic training was given to the MS-exercise group (8 women, 2 men), and aerobic training was given to the MS-control group (7 women, 3 men) 2 days a week for a total of 8 weeks. Balance with Biodex Balance System SD™, lower extremity muscle strength and endurance with Biodex System 4 isokinetic dynamometer, core stability with McGill core endurance tests, functional exercise capacity with six-minute walk test were assessed.