4. sınıf öğrencilerinin STEM etkinliği temelinde girişimcilik becerilerinin geliştirilmesi
Developing entrepreneurship skills of 4th grade students based on STEM activity
- Tez No: 779564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlkokul Fen Bilimleri dersinin“Basit Elektrik Devreleri Kuralım”ile“Aydınlatma ve Ses Teknoloji”ünitelerini entegre ederek araştırmacının oluşturduğu STEM etkinlik modülü çerçevesinde öğrencilerin girişimcilik becerilerini geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda STEM etkinliğinin öğrencilerin girişimcilik bilgi, beceri ve tutumlarına yansımaları alt amaçları oluşturmaktadır. Etkinlik modülü aracılığıyla ilkokul öğrencilerine kazandırılabilecek girişimcilik bilgi, beceri ve tutumların tespit edilmesi de hedeflenmiştir. Bu sebeple araştırma nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması (action research) olarak planlanmıştır. Araştırmaya 19 4. sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrenciler kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi esasına göre seçilmiştir. Araştırma verilerini; video kayıtları, öğrenci günlükleri, araştırmacı günlüğü, öğrenci etkinlikleri, öğrenci ürünleri araştırmacının oluşturduğu girişimcilik değerlendirme anahtarı ve poster rubriği oluşturmaktadır. Veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmacı etkinlik modülünün oluşturulması ve uygulanması sürecinde her hafta iki alan uzmanı ile görüşerek süreci yürütmüştür. Alanyazında girişimcilik becerileri adı altında verilen 22 beceri; bilgi, beceri ve tutum başlıkları altında tasnif edilmiş ve öğrencilerden alınan veriler bu çerçevede analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde öğrencilerin ürün taslağı oluşturma süreciyle birlikte girişimcilik becerilerini daha çok sergiledikleri, mühendis ve girişimci bireyler ile görüşmelerinin onları araştırma için daha heyecanlandırdıkları gözlemlenmiştir. Öğrencilerin“Girişimci Uygulamalara Yatkınlık”başlığı altında yer alan kavramların tamamını sergilemedikleri ancak diğer bilgi, beceri ve tutumlarda ise temel düzeyde tüm girişimcilik kavramlarına sahip oldukları bulgusuna ulaşılmıştır. Bu araştırmada yer alan STEM etkinlikleri Covid-19 pandemisi sebebiyle online gerçekleşmiştir. Yüz yüze, alan gezilerinin yapıldığı, ürünlerin geri dönüşüm malzemeleri ile yapılıp sunulduğu etkinliklerin daha etkili ve kontrollü gerçekleşeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to improve the entrepreneurship skills of the students within the framework of the STEM activity module, which was created by the researcher by integrating the“Let's Set Up Simple Electric Circuits”and“Lighting and Sound Technology”units. Elementary Science lesson. For this purpose, the reflections of STEM activity on students' entrepreneurial knowledge, skills, and attitudes constitute sub-targets.In addition, it is aimed to determine the entrepreneurial knowledge, skills, and attitudes that can be gained by primary school students through the activity module. For this reason, the research was planned as action research, which is one of the qualitative research designs. 19 4th-grade students participated in the research. Students were selected according to the easily accessible sampling method. Research data; video recordings, student diaries, researcher diaries, student activities, and student products constitute the entrepreneurship scale and poster rubric created by the researcher. The data were analyzed by descriptive analysis method. During the creation and implementation of the activity module, the researcher conducted the process by meeting with two field experts every week. 22 skills named entrepreneurship skills in the literature; classified under the headings of knowledge, skills, and attitudes, and the data obtained from the students were analyzed within this framework. During the research process, it was observed that the students exhibited their entrepreneurial skills more with the product drawing process, and meeting engineers and entrepreneurs made them more excited about research. It was determined that the students did not exhibit all of the concepts under the title of“Sensitivity to Entrepreneurial Practices”, but they had all of the basic entrepreneurship concepts in other knowledge, skills, and attitudes. The STEM activities in this research were conducted online due to the Covid-19 outbreak. It is thought that activities where face-to-face field rips are made and products are made and presented with recycled materials will be more effective and controlled.