Measuring the concentration of radioactive radon gas in the drinking water of the city of Hilla before and after filtering
Hilla şehri içme suyundaki radyoaktif radon gazı konsantrasyonunun filtrelemeden önce ve sonra ölçümü
  1. Tez No: 779565
  2. Yazar: ALI JAAFAR OBAID SHAHEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHANAD H. OLEIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Hilla'daki, su istasyonlarından ve yerleşim alanlarından alınan numunelerdeki radyoaktif radon gazı konsantrasyonlarının filtrasyondan önce ve sonra ölçülmesine odaklanmıştır. 17 ham numune ve 45 sıvılaştırılmış içme suyu numunesi dahil olmak üzere 62 su numunesinin toplandığı ve her numunenin konumu GPS programı aracılığıyla belirlendiği ve numune sahalarının çoğu büyük projeden seçildiği yer ve Babylon Su Müdürlüğü Central Hilla'nın su pompa istasyonlarının yanı sıra ek RAD7H2O ile RAD7 dedektörünü kullanan bir dizi yerleşim alanı. Çalışma alanı için filtrelemeden önce Ham sudaki ortalama radon gazı konsantrasyonu 0,065794 Bq.L-1, filtrelemeden sonra içme suyundaki ortalama radon gazı konsantrasyonu 0,068919 Bq.L-1 idi. Genel olarak, elde edilen değerler, Çevre Koruma Ajansı'na göre içme suyundaki radon konsantrasyonunun üst sınırının 0,4-0,5 Bq.L-1 olduğu Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre izin verilen sınırlar içindeydi (EPA) ve insan hayatı için tehlikeli değildir. Mevcut çalışma numuneleri (ham su ve içme suyu.00050704 mSv.y-1) için ortalama toplam yıllık etkin doza gelince; bu, uluslararası olarak izin verilen 1 mSv.y-1 sınırının altındadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on measuring radioactive radon gas concentrations in drinking water and residential areas in Hilla, before and after filtration. Sixty-two of water samples has been collected, including 17 raw samples and 45 samples of drinking water, and the location of each sample was determined by GPS program. the samples sites were selected from most of the major projects and water pumping stations of the Babylon Water Directorate Central Hilla, as well as a number of residential areas using the RAD7 detector with the supplement RAD7H2O. The average concentration of radon gas of the study area in Raw water before filtering was 0.065794 Bq.L-1, while in drink water after filtering, the average concentration of radon gas was 0.068919 BqL-1. In general, the obtained values were within the permissible limits of World Health Organization (WHO), where the upper limit of radon concentration in drinking water is 0.4-0.5 Bq.L-1, according to the Environmental Protection Agency (EPA) and that it is not dangerous to human life. As for the average total annual effective dose for the current study samples (raw water and drinking water.00050704 mSv.y-1), which is less than the internationally permissible limit of 1 mSv.y-1.