Murtazâ Sükûtî Dîvânı'nın bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü
Context index and functional dictionary of Murtazâ Sükûtî Dîvâni
- Tez No: 779575
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ONAT ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2535
Özet
Klasik Türk Edebiyatı ürünleri çok geniş bir kültür coğrafyasından beslenerek günümüze kadar gelmiştir. Bu zengin mirasın gelecek nesillere aktarılması, tanıtılması ve anlamaları için çeşitli sözlük çalışmaları yapılmış ve hala yapılmaktadır. Edebi eserlerin söz varlığını ortaya çıkarmak, bu alan çalışmalarına katkı sağlamaktadır. Bu sebeple bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük çalışmaları Türk Edebiyatının ürünlerini daha geniş kapsamlı bir biçimde inceleme fırsatı sunmaktadır. Bu doğrultuda TEBDİZ projesi kapsamında yer alan Murtazȃ Sükȗtȋ Dȋvȃnı'nın Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü adlı çalışmamız proje içerisinde belirlenen kurallara uygun olarak hazırlanmıştır. XIX. yy mutasavvıf Türk şairi Sükȗtȋ Dȋvȃnı'nın söz varlığı ortaya konularak elde edilen verilerin sınıflandırılmasına yönelik üslȗp incelemesine yer verilmiştir. Çalışmanın bağlamlı dizin bölümü, alfabetik sıralanan madde başlıkları altında toplanması ve Murtazȃ Sükȗtȋ Dȋvȃnı'ndaki şiirlerin kullanım sıklıklarının ortaya konulmasından oluşmaktadır. Böylece Murtazȃ Sükȗtȋ'nin şiir dilini oluşturan dil unsurları tespit edilmiş ve şairin kendine has üslubu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature products have survived to the present day by being fed from a very wide cultural geography. Various dictionary studies have been and are still being carried out to transfer, introduce and understand this rich heritage to future generations. Revealing the vocabulary of literary works contributes to this field work. For this reason, contextual index and functional dictionary studies offer the opportunity to examine the products of Turkish Literature in a more comprehensive way. In this direction, our study named Context Index and Functional Dictionary Of Murtazȃ Sükȗtȋ Dȋvȃnı, which is within the spoce of the TEBDİZ Project, has been prepared in accordance with the rules determined within the Project. XIX. the stylistic analysis of the data obtained by revealing the vocabulary of the 17th century sufi Turkish poet Sükȗtȋ Dȋvȃn is included. The contextual index part of the study consists of collecting them under the headings of items listed alphabetically and revealing the frequency of use of the poems in the Murtazȃ Sükȗtȋ Dȋvȃnı. Thus, the language elements that make up the poetic language of Murtazȃ Sükȗtȋ have been determined and the poet's unique style has been revealed.