Abdulhüseyin Zerrinkub ve İslam medeniyeti düşüncesi
Abdulhossein Zarrinkoub and Islamic civilization thought
- Tez No: 950515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRPENÇ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İranlı yazar Abdulhüseyin Zerrinkub tarih ve edebiyat yönüyle tanınan bir düşünürdür. Zerrinkub yaşadığı dönemin şartlarına göre medeniyet konusundaki fikirsel dönüşümlerini Du Karn-ı Sukut ve Karname-i İslam kitaplarını merkeze alarak yazmıştır. Zerrinkub milli kimlik düşüncesinde olan siyasi bir yapıda düşüncesini geliştirmiş ve çalışmalarını bu doğrultuda yapmıştır. Du Karn-ı Sukût'u adlı kitabında kadim İran medeniyetinin Araplar yüzünden gerilediği iddiasında bulunmuştur. Hatta İslam medeniyetinin Fars dili ve edebiyatını ve düşünce hayatını durağanlaştırdığını ifade etmiştir. Bu eleştirisini İslam dini üzerinden değil de Arapların cahilliklerini ve kültürsüzlüklerini dile getirerek yapmıştır. Zerrinkub daha sonra İran'ın diğer siyasi görüşü olan dini kesimin entelektüellerinden Murtaza Mutahhari'nin düşünceleriyle tanıştıktan sonra bu düşüncesinden uzaklaşıp tarihi olaylara milli ve dini siyasi bakış açısıyla yaklaşmaya başalamıştır. Zerrinkub İslam medeniyetini tüm medeniyetlerden üstün tuttuğu bir düşünceye evrilmiş ve İslam'ın gelişinden yayılışına kadar olan dönemdeki gelişmeleri etkilediğini belirtmiştir. Zerrinkub ülkemizde son dönemde tanınmaya başlamış ve kitapları tercüme edilmiştir. Çalışmamızda Zerrinkub'un hayatını, eserlerini, düşünce dünyasını, medeniyet tasavvurunu ve İslam medeniyetini bir mucize olarak tanımlayışı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Iranian writer Abdulhossein Zarrinkoub is a thinker known for his contributions to history and literature. Zarrinkoub wrote about his intellectual transformations regarding civilization, centering his works on the books“Two Centuries of Silence”and“The Book of Islam”in accordance with the conditions of his time. He developed his thoughts within a political framework that emphasized national identity and carried out his works accordingly. In his book“Two Centuries of Silence,”he claimed that the ancient Iranian civilization declined because of the Arabs. He even stated that Islamic civilization caused the stagnation of the Persian language, literature, and intellectual life. He made these criticisms not through the lens of Islam but by highlighting the ignorance and lack of culture of the Arabs. After becoming acquainted with the thoughts of Morteza Motahhari, an intellectual from the religious faction of Iran's other political view, Zarrinkoub distanced himself from this perspective and began to approach historical events from a national and religious political standpoint. Zarrinkoub evolved into a thinker who regarded Islamic civilization as superior to all others and emphasized its impact on the developments during the period from the emergence to the spread of Islam. Zarrinkoub has recently started to gain recognition in our country, and his books have been translated. In our study, Zarrinkoub's life, works, intellectual world, conception of civilization, and his characterization of Islamic civilization as a miracle are explained within the framework of his writings and works written about him.