Aziz Nesin ve Mir Celal Paşayev'in hikâyelerinde mizah
Humor in Aziz Nesin and Mir Jalal Paşayev's stories
- Tez No: 779578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZANE DEVLETABADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Türk edebiyatının mizah yazarlarından Aziz Nesin ile Azerbaycan edebiyatının temsilcilerinden Mir Celal Paşayev'in mizahî hikâyeleri konu ve dil açısından karşılaştırılmalı olarak incelenmektedir. Çalışmanın amacı, Aziz Nesin ve Mir Celal Paşayev'in gülmece öykülerinde başvurdukları ortak konuları ve kullandıkları mizah dilinin benzer ve farklı taraflarını ortaya koymaktır. Çalışma boyunca XX. yüzyıl Türkiye ve Azerbaycan'da yaşanan siyasi ve sosyal sorunların mizah aracılığıyla edebiyata yansıma şekline bakış sağlamak hedeflenmektedir. Ayrıca iki farklı toplumda yetişen yazarların mizah üslubuna yönelmelerini sağlayan sebeplere ışık tutmak amaçlanmaktadır. Çalışmada, karşılaştırmalı edebiyat biliminin verilerinden ve sosyolojik eleştiri yönteminden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the humorous stories of Aziz Nesin who is one of the humorist of Turkish literatüre, and Mir Jalal Paşayev, who is one of the representatives of Azerbaijani literature, will be examined comparatively in terms of subject and language. The aim of the study is to reveal the common themes that Aziz Nesin and Mir Jalal Paşayev to refer in their humorous stories and the similar and different aspects of the humor language they use. Throughout the study, it is aimed to provide a perspective on the way in which the political and social problems experienced in Turkey and Azerbaijan in the 20th century are reflected in literature through humor. Additionally, it is aimed to shed light on the reasons that enable the writers who grew up in two different societies to turn to the humor style. In the study, the data of comparative literature and sociological criticism method were used.