Koronavirüs (COVID-19) hastalarında probiyotik alımının bazı biyokimyasal parametreler üzerindeki rolü
The role of probiotic uptake on some biochemicals parameters in patients coronavirus (COVID-19)
  1. Tez No: 779583
  2. Yazar: SAIFULDEEN SALAH ABED ABED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ Fahad K. Y. AL-DULAIMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Coronavirüs hastalarında probiyotiklerin bazı biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Deney, altı gruba ayrılmış (her biri 10 kişi) 60 kişi üzerinde tasarlanmıştır. Ayrıca, 0 probiyotikli kontrol grubu olarak sağlıklı denekler (normal sağlıklı bireyler), diğer gruplar şunlardan oluşmuştur: Koronavirus hastaları (COVID-19 ile enfekte hastalar), Biolact (Sağlıklı bireyler ağızdan Biolact probiyotiklerini günde 1 ölçü almış), Saccharomyces boulardii (Sağlıklı bireylere ağızdan günde 1 kapsül Saccharomyces boulardii probiyotik verildi), Coronavirüs hastalar + Biolact (bu grup enfeksiyondan sonra Biolact probiyotikleri ile ağızdan günde bir ölç ile tedavi edilir), koronavirüs hastaları + Saccharomyces boulardii (bu grup enfeksiyondan sonra günde 1 kapsül oral olarak Saccharomyces boulardii probiyotikleri ile tedavi edildi), 21 gün boyunca verilmiştir. Bu çalışmanın verileri, en yüksek ortalama IgM düzeylerinin sırasıyla COVID-19 (1,98±0,33), COVID-19 ve Biolactat probiyotik (0,73±0,10) ve COVID-19 ve Maya probiyotik (0,33±0,08) gruplarında olduğunu ortaya koydu. , kontrollerle karşılaştırıldığında (LSD 0,40). Ayrıca, karşılaştırıldığında, IgG'ye göre en yüksek ortalama seviyeler sırasıyla COVID-19 ve Maya probiyotik (80,70±3,79), COVID-19 ve Biolactat probiyotik (74,70±6,75) ve COVID-19 (41,71±10,55) gruplarındaydı. önemli ölçüde farklılık gösteren kontrollerle (LSD 20,07). Probiyotiklerin Covid 19 enfeksiyonlarından muzdarip insanlar üzerinde önemli bir olumlu etkisi olduğu sonucuna varabiliriz.
Özet (Çeviri)
This research aims to look into the impact of probiotics on some biochemical parameters in patients with the Coronavirus. The experimental design was conducted on 60 people divided into six groups (each consisting of 10 people), in addition to healthy Control with 0 probiotics (normal healthy individuals), the other groups were: Patients with Coronavirus (patients infected with COVID-19), Biolact, (Healthy individuals received Biolact probiotics orally 1 sachet per day), Saccharomyces boulardii (Healthy individuals received Saccharomyces boulardii probiotics orally 1 capsule per day), Patients Coronavirus+ Biolact (this group after infection treated with Biolact probiotics orally 1 sachet per day), Patients Coronavirus + Saccharomyces boulardii (this group after infection treated with Saccharomyces boulardii probiotics orally 1 capsule per day), for 21 days. Data of the current study revealed the highest mean levels of IgM were at groups COVID-19 (1.98±0.33), COVID-19 and Biolactat probiotic (0.73±0.10), and COVID-19 and Yeast probiotic (0.33±0.08) respectively, compared to controls with significantly different (LSD 0.40). Based on IgG, the highest mean levels were at groups COVID-19 and Yeast probiotic (80.70±3.79), COVID-19, and Biolactat probiotic (74.70±6.75) and COVID-19 (41.71±10.55) respectively, compared to controls with significantly different (LSD 20.07). We can conclude that probiotics have a significant positive impact on people suffering from Covid 19 infections.