Çorum türkülerinin viyola çalma yöntem ve tekniklerine uyarlanması
Adaptation of Çorum folk songs to viola playing methods and techniques
  1. Tez No: 779596
  2. Yazar: EMRE TOPAKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma Çorum türkülerinin viyola çalma yöntem ve tekniklerini kullanarak etkili ve doğru bir şekilde seslendirilmesine olanak sağlamayı, Çorum türkülerinin viyolaya uyarlanarak yerelden evrensele taşınabilmesini ve viyola literatürüne katkı sağlamayı amaçlayan bir çalışmadır. Bu amaç doğrultusunda TRT repertuvarında yer alan Çorum türküleri incelenmiştir. Betimsel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmada konu ile ilgili kaynaklara ve Çorum türkülerine ulaşmak için kaynak taraması yapılmıştır. İncelenen türküler içerisinden viyola eğitimi ve çalgısı için uygun olduğu öngörülen 12 Çorum türküsü amaçlı örneklem grubu olarak ele alınmış, ezgisel ve yapısal özellikleri incelenip çözümlenmiştir. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda türkülerin bastığı perdeler, ezgi organizasyonları, zaman organizasyonları tespit edilmiştir ve tür analizleri yapılmıştır. Türkülerin ezgi organizasyonları makam olgusundan ziyade makam dizisi açısından, zaman organizasyonları ise ölçünün işaret etmiş olduğu usul kavramı üzerinden ele alınarak açıklanmıştır. Türküler Sibelius 7 nota yazım programı ile viyola çalgısına uyarlanarak üzerinde yay teknikleri, parmak numaraları, süslemeler ve konum geçişleri ile ilgili çalışmalar yapılarak I. Konumu kapsayan türküler birinci düzey, I. ve II. konumu kapsayan türküler ikinci düzey, I. II. ve III. konumu kapsayan türküler ise üçüncü düzey olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan bulgular betimsel yöntemle açıklanmıştır. Sonuç olarak; Türk halk müziğimizin zenginliğinden faydalanılarak farklı yöre türkülerinin de viyola çalgısına uyarlanarak ülke çapında ve yurt dışında viyola repertuvarına kazandırılması sağlanabilir. Anahtar Kavramlar: Viyola, Viyola Eğitimi, Çorum Türküleri, Türk Halk Müziği Bilim Kodu: 40114
Özet (Çeviri)
The present study aimed to play Çorum folk songs effectively and accurately using the playing methods and techniques of the viola instrument, which is a universal instrument, with an end to contribute to viola education and to transfer these folk songs from the local to the universal. For this purpose, Çorum folk songs in the TRT repertoire were examined. In this study, which was carried out using the descriptive research methodology, a literature review was conducted to reach the resources and Çorum folk songs related to the subject. Among the examined folk songs, a total of 12 Çorum folk songs, which were thought to be suitable for viola education and instrument, were chosen as the sample group, and their melodic and structural features were analysed. Content analysis model, which is one of the qualitative research methods, was used in the analysis of the chosen folk songs. The pitches, melody organizations, time organizations and genre of the folk songs were determined. The melody organizations of the folk songs were explained in terms of the maqam series rather than the maqam phenomenon, and the time organizations were explained by considering the concept of the method pointed out by the measure. The folk songs were adapted to the viola instrument with the Sibelius 7 note writing program, and studies were conducted on bow techniques, finger numbers, ornaments and position transitions. The findings that emerged as a result of the study were explained in accordance with the descriptive method. The adapted folk songs were divided into 3 different levels according to their technique and performance level, with folk songs that use the first, second, and third position fingering techniques put under Level I, II, and III, respectively. As a result, this study is hoped to contribute to the viola repertoire through its adaptation of different local folk songs, which could be replicated in future studies so that the richness of Turkish folk music could be made universal. Key Terms: Viola, Viola Education, Çorum Folk Songs, Turkish Folk Music Science Code: 40114