Çorum Türkülerinin müzikal açıdan incelenmesi
A musical analysis of Çorum Turkish folk songs
- Tez No: 814706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM AKIN KUMTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anabilim Dalı Müzik Bilimleri Bilim dalı Yüksek Lisans Tezi olarak yapılan bu çalışma, Çorum yöresine ait kırık hava formunda türkülerin müzikal açıdan incelenmesini konu almıştır. Bu çalışmada öncelikle Çorum yöresine ait kaynaklar taranmış olup elde edilen sonuçlar doğrultusunda Türkiye Radyo Televizyon Kurumuna kayıtlı olan ve Türk Halk Müziği repertuarında yer alan Çorum yöresi türküleri tespit edilmiş olup, yapılan değerlendirme sonucunda yöre türkülerinin genelini yansıtacağı düşünülen farklı ezgi yapılarına ait kırk sekiz adet türkü seçilerek araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Yapılan bu çalışma da seçilen türkülerin makamsal dizileri, karar sesleri, yöreleri, derleyenleri, usulleri, ses aralıkları incelenmiş olup analizleri çıkartılarak yöre müziği hakkında bilgilendirmeyi amaç edinmiştir. Bu araştırmada durum çalışması modeli kullanılmış olup, veri toplama tekniklerinden de doküman analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Yapılan bu çalışmada Çorum yöresi türküleri hakkında tespit yapılmış olacak ve buna benzer yapılacak çalışmalara ışık tutması açısından bir örnek teşkil edebilecektir.
Özet (Çeviri)
This study, which was made as a Master's Thesis of Kırıkkale University Social Sciences Institute Music Department Music Sciences Department, focused on the musical analysis of folk songs in the rythmic folk songs form of Çorum region. In this study, first of all, the resources of the Çorum region were scanned, and in accordance with the results obtained, the folk songs of the Çorum region, which were registered to the Turkish Radio and Television Corporation and included in the Turkish Folk Music repertoire, were determined. formed the sample of the research. In this study, the modal sequences, decision voices, regions, compilers, procedures, and vocal ranges of the selected folk songs were examined and it was aimed to inform about the local music by making analyzes. In this research, case study model was used and document analysis technique was used from data collection techniques. In this study, a determination will be made about the folk songs of Çorum region and it will set an example in terms of shedding light on similar studies.