Trabzonda müzik eğitimcisi yetiştirmeye dönük lise ve yüksek öğrenim kurumlarında Ege türküleri yoluyla başlangıç düzeyindeki keman tekniklerinin öğrencilere kazandırılması ve bu yaklaşımın keman eğitiminde kullanılabilirliği
Gianning violin techniques to beginner students by way of Aegean folk songs and using this approach in violin education in Trabzon's institutions as high schools and higher instructions in the direction of training music educators
  1. Tez No: 121935
  2. Yazar: RIZA AKYÜREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
TRABZONDA MÜZİK EĞİTİMCİSİ YETİŞTİRMEYE DÖNÜK LİSE VE YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMLARINDA EGE TÜRKÜLERİ YOLUYLA BAŞLANGIÇ DÜZEYİNDEKİ KEMAN TEKNİKLERİNİN ÖĞRENCİLERE KAZANDIRILMASI VE BU YAKLAŞIMIN KEMAN EĞİTİMİNDE KULLANILABİLİRLİĞİ AKYUREK, Rıza Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Uğur ALPAGUT Eylül 2002. 85 sayfa ÖZET Bu araştırma.Trabzon'da Müzik eğitimcisi yetiştirmeye dönük lise ve yüksek öğrenim kurumlarında Ege türküleri yoluyla başlangıç düzeyindeki keman tekniklerinin öğrencilere kazandırılması ve bu yaklaşımın keman eğitiminde kullanılabilirliğinin geliştirilmesine yönelik yapılmıştır. Araştırma ile ilgili 20 keman öğrencisine performans testi ve anket uygulanmıştır. Gözlem formu ve performans çizelgelerini değerlendirme aşamasında 5 uzman keman eğitimcisinin görüşleri alınmıştır. Ayrıca başlangıç keman eğitiminde kullanılan tekniklerin geliştirilmesi ve pekiştirilmesine yönelik 10 Ege türküsü kemana uyarlanmıştır. Araştırma sırasında Ege türkülerinin müzikal yapılarının tespiti için 100 Ege türküsü müzikal yönden incelenmiştir.Verilerin toplanmasından sonra frekans ve yüzdeleri alınmış, gözlem formunda öğrencilerin hedefleri ve hedef davranışları gerçekleştirebilme düzeyleri tablolarla belirtilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda başlangıç düzeyindeki keman tekniklerinin kazandırılmasında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri ile Ege türkülerinin başlangıç keman eğitiminde kullanılabilirliği yönünde somut öneriler geliştirilmiştir. Anahtar kelime : Keman eğitimi, Ege türküleri
Özet (Çeviri)
11 GAINNING VIOLIN TECHNIQUES TO BEGINNER STUDENTS BY WAY OF AEGEAN FOLK SONGS AND USING THIS APPROACH IN VIOLIN EDUCATION IN TRABZON'S INSTITUTIONS AS HIGH SCHOOLS AND HIGHER INSTRUCTIONS IN THE DIRECTION OF TRAINING MUSIC EDUCATORS AKYUREK, Rıza Thesis of Master of Science Department of Music Education Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Uğur ALPAGUT September 2002 85 pages ABSTRACT This research is made for gainning violin techniques to students in beginner level by way of Aegean Folk songs and improving the usage of this approach in Trabzon's institutions as high schools and higher instructions in the direction of training music educators. Concercing the research, applied performance tests to 20 violin students and questionnaires to 20 violin students too. İn the appraising of performance charts and observation forms, also used the opinions of 5 expert violin educator. Besides, for improving and strengthen the techniques in the begining of violin education, 10 Aegan Folk songs adjusted to violin. During the research, for determination of musical structures of Aegean Folk songs, 1 00 of Aegean folk songs, examind in the view of musical structure. After collecting datums, gave their Frequency and percents and in the observation form, the levels of students in realizing targets and target behaviours expounded by comparative (pre test - last test results) Figures with graphs.IV At the end of appraising datums, touched to problems of beginners in gainning violin techniques and solution offers and also improved concrete offers in the direction of usability of Aegean folk songs in the beginning of violin education. Key word : Violin education, Aegean Folk songs