Nazal polipozisli hastalarda diagnostik nazal endoskopi ve bilgisayarlı tomografi bulgularımızın karşılaştırılması
Comparison of our diagnostic nasal endoscopy and computerized tomography findings in patients with nasal polyposis
  1. Tez No: 779610
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, nazal polipli (NP) hastalarda Diyagnostik Nazal Endoskopi'deki (DNE) polip boyutu evrelemesi (PBE) ve Lund-Mackay Bilgisayarlı Tomografi (LMBT) skorlarını karşılaştırmaktı. Yöntemler: Çalışmaya anterior rinoskopide bir veya her iki burun pasajında nazal polip bulunan toplam 31 hasta (20 erkek, 11 kadın) dahil edildi. Ayrıntılı bir tıbbi sorgudan sonra, hastaların burun pasajları anterior rinoskopi ve DNE ile muayene edildi. Burun boşluğundaki poliplerin boyutlarını daha standart bir parametre ile değerlendirmek için Johansen ve arkadaşlarının nazal polipozisde kullandığı evreleme sistemi (Evre 0, Evre 1, Evre 2, Evre 3) kullanıldı. NP'in radyografik evrelemesi için tüm hastalara kontrast madde kullanılmadan paranazal sinüs BT taraması yapıldı. Yazarlardan biri, koronal plandaki BT görüntülerini LMBT evreleme sistemi (Patoloji yok, Hafif Patoloji, Orta Patoloji, Şiddetli Patoloji) kullanarak değerlendirdi. Her bir burun tarafı ayrı ayrı değerlendirildi. Bulgular: 31 hastanın 62 tarafının endoskopik PBE ve LMCT skorları değerlendirildiğinde, 62 tarafın 30'unun (% 48.4) uyumlu olduğunu, 62 tarafın 32'sinin (% 51.6) uyumlu olmadığını tespit ettik. Toplam 31 hastanın 62 tarafı değerlendirildiğinde PBE ile LMBT skorları arasında bir ilişki bulamadık (p = 0.1875). Sonuç: BT bulguları ve DNE bulguları her zaman uyumlu olmayabilir ve nazal polipozis tanısında birbirlerinin alternatifi olmadıkları gibi birbirlerini tamamlarlar.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the polyp size stage (PSS) in Diagnostic Nasal Endoscopy (DNE) and Lund-Mackay Computed Tomography (LMCT) Scores in patients with nasal polyposis (NP). Methods: A total of 31 patients (20 males, 11 females) which had nasal polyps in one or both nasal passages in anterior rhinoscopy were included in the study. After a detailed medical query, the patients had a physical examination of their nasal passages by anterior rhinoscopy and DNE. In order to evaluate the size of the polyps in the nasal cavity as a more standard parameter, the staging system used by Johansen et al in nasal polyposis (as Stage0, Stage1, Stage2, Stage3) was used. For the radiographic staging of NP, all patients underwent a paranasal sinus CT scan without intravenous contrast. One of the authors assessed the coronal sections of CT scan findings by using LMCT staging system (as No Pathology, Mild Pathology, Moderate Pathology, Severe Pathology). Each nasal passage was evaluated separately. Results: When the endoscopic polyp size staging and LMCT scores of 62 sides of 31 patients evaluated, we found that 30 of 62 sides (48.4%) were compatible, whereas 32 of 62 sides (51.6 %) were not compatible. When totally 62 sides of 31 patients were evaluated, we did not find any correlation between PSS and LMCT scores (p=0.1875). Conclusion: CT findings and DNE findings may not always be compatible and they are not diagnostic alternatives for nasal polyposis but complement to each other.