The Economical and sociological analysis of putting out to pasture in forests
Ormanda otlatmacılığın ekonomik ve sosyal analizi
  1. Tez No: 77963
  2. Yazar: SONER TÜMÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UÇKUN GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
OZ \ Ormanda Otlatnıacıhğın Ekonomik ve Sosyal Analizi; Bu çalışma İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Ormancılık: Ekonomisi Anabilim Dalında. Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. ', Araştırma, Osmaniye ile llasanbeyli ilçesine bağlı 3 köyde (Sarayova, Karayiğit ve Yanıkkışla) anket çalşıması sonucu elde edilen bilgilerden oluşmaktadır. Anket çalışması, her köyden tesadüfi olarak seçilmiş 60 işletmeciye uygulanmıştır. Tarım, hayvancılık ve ormancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapılmasından dolayı söz konusu köyler seçilmiştir. { Araştırmacının amacı; Ormanda otlatmacılık faaliyetlerinin mevcut köylerde hangi düzeyde olduğunu, bu doğrultuda uygulanabilecek alternatifleri ortaya koymak ve gelşitirmek amacını taşımaktadır. \ Araştırma alanı içerisinde bulunan köylerdeki üretim faktörlerinin mevut olanaklar içerisinde ne düzeyde fayda sağlanıldığı araştırılmış bu konuda reel ve-parasal gelirler ortaya konulmuştur (Geray. U. 1993). ' 1 ABSTRACT The Economical and Sosyological Analysis of Putting oiit to pasture in Forces This research consists of the information which was obtained provihcie in. th'erue villages of Osmaniye (Sarayova, Karayiğit, Yanıkkışla). \ The surverywas made by choosing a group of 60 people out of,the farm awners. The goal of the research is. to find out the an dministratfon of forest.source and aniwal relation sliipr in the present villages. Î j Rese had. prepared at istanbul University science institute main science.branch being high licence thesis. } The villages had chosen because of doing commonly ofJagricultere,:foroslerinü.t and. breeding there. t IV