GEANT4 ve FLUKA Monte Carlo simülasyon kodları kullanılarak bazı minerallerin Am-241/Be nötron kaynağının zırhlanması için kullanılabilirliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of usability of several minerals to shield Am-241/Be neutron source using by GEANT4 and FLUKA Monte Carlo simulation codes
  1. Tez No: 316516
  2. Yazar: ERHAN GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Radyasyon içeren uygulamalar teknolojinin gelişimine bağlı olarak günümüzde son derece yaygındır. Radyasyonun canlı organizmalara verdiği zararlar bilinmektedir. Bu zararlardan korunmanın üç yolu mesafe, zaman ve zırhlama olarak sıralanabilir. Bu çalışmanın amacı hem 4,5 MeV nötron yayınlayan hem de 59,54 keV enerjili gama ışınımına sebep olan ve özellikle nükleer araştırmalarda sıkça kullanılan Am-241/Be kaynağı için mineral tabanlı yeni bir zırh ve kolimatör malzemesi önermektir. Bu çalışmada doğada bulunan on farklı mineralin Am-241/Be kaynağını zırhlama kapasiteleri araştırılmıştır. FLUKA ve GEANT4 Monte Carlo simülasyon kodları 4,5 MeV enerjili nötron ve 59,54 keV enerjili gama tesir kesiti hesaplamaları için kullanılmıştır. Minerallerin radyasyon soğurma performanslarının değerlendirilebilmesi için ayrıca en sık kullanılan yapı malzemelerinden beton için de aynı simülasyon hesaplamaları yapılmıştır. Mineraller için elde edilen sonuçlar beton ile karşılaştırılmıştır ve minerallerin betondan daha iyi zırhlama kapasitesine sahip oldukları belirlenmiştir. Çalışmanın en önemli sonucu Anyuiite mineralinin hem gama hem de nötron radyasyonuna karşı kullanılabileceğinin belirlenmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Recently applications including radiation are extremely common depending on the progress of technology. It is known that radiation damages to living organisms. There are three way protecting this damage as distance, time and shielding. The aim of this study is to recommend a new mineral-based shield and collimator material against Am-241/Be radiation source especially widely used in nuclear researches emitted both 4,5 MeV neutrons and 59,54 keV gamma rays. In this thesis shielding capacities of the Am-241/Be source of ten natural minerals are simulated. FLUKA and GEANT4 Monte Carlo simulation codes are used for 4,5 MeV neutron total macroscopic cross sections and 59,54 keV gamma linear attenuation coefficient calculations. Also similar simulation procedures are applied on concrete sample one of the widely used construction material to evaluate shielding performances of ten minerals. Obtained results for ten minerals are compared with concrete and it is determined that all minerals have higher shielding capacity compared to concrete. The most important output of this work is that Anyuiite mineral can shield both neutron particles and gamma rays.