Kuaterner amonyum silan bileşiklerinin (silquat) sentezi ve antimikrobiyal özelliklerinin test edilmesi
Synthesis and testing of antimicrobial properties of quaternary ammonium silane compounds (silquat)
  1. Tez No: 779644
  2. Yazar: TUĞÇE KURUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mikrobiyoloji, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
2020 yılından beri gündemde olan şiddetli akut sendromu Koronavirüs dünyada hızla yayılmıştır. Hastalıklara neden olan mikroorganizmaların patojenik etkilerine karşı artan sağlık bilinci ile birlikte antimikrobiyal ajanların kullanımına yönelik son yıllarda önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda bu tez kapsamında, pandemi dönemi ile birlikte kullanımı yaygınlaşarak artan dezenfektanların getirdiği bazı sorunlara çözüm getiren; antimikrobiyal etkinlik süresini arttıran, dezenfektan kullanım sıklığını azaltan ve su bazlı formülasyonların hazırlanabileceği silquat bileşikleri sentezlenmiştir. Literatürde silquat'ların (3-kloropropil)trimetoksisilan bileşiği ile 12-18 karbon zincir uzunluklarına sahip kuaterner amonyum bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiş olup, MİK (Minimum inhibisyon konsantrasyonu) testleri yapılmamıştır. Bu tez kapsamında farklı karbon zincir uzunluklarına sahip (CnH2n+1)NX2 (n=12-18, X=CH3, H) kuaterner amonyum bileşikleri ile (3-Kloropropil)trimetoksisilanın reaksiyonuna ek olarak ilk kez (3-Kloropropil)trietoksisilan bileşiğinin de kullanılmasıyla on farklı silquat bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen Silquat bileşiklerinin kimyasal yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR analizleri ile karakterize edildi ve antimikrobiyal aktiviteleri, Escherichia coli (Gram negatif), Staphylococcus aureus (Gram pozitif), Pseudomonas aeruginosa (Gram negatif), Enterococcus hirae (Gram pozitif), Candida albicans ve Aspergillus brasiliensis olmak üzere farklı mikroorganizma türlerine karşı MİK testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The severe acute syndrome coronavirus, which has been on the agenda since 2020, has spread rapidly in the world. With the increasing health awareness against the pathogenic effects of microorganisms that cause diseases, important studies have been carried out in recent years for the use of antimicrobial agents. In line with these studies, within the scope of this thesis; Silquat compounds have been synthesized, which increase the duration of antimicrobial activity, decrease the frequency of disinfectant use, and which can be used to prepare water-based formulations. In the literature, the synthesis of (3-Chloropropyl)trimethoxysilane compound of silquats and quaternary ammonium compounds with 12-18 carbon chain lengths has been carried out, and MIC tests have not been performed. In this thesis, in addition to the reaction of quaternary ammonium compounds with different carbon chain lengths (CnH2n+1)NX2 (n=12-18, X=CH3, H) and (3-Chloropropyl)trimethoxysilane, ten different silquat compounds were synthesized for the first time by using (3-Chloropropyl)triethoxysilane. The chemical structures of the synthesized Silquat compounds were characterized by FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR analyzes and their antimicrobial activities were determined by MIC (Minimum Inhibition Concentration) test against different microorganism species including Escherichia coli (Gram negative), Staphylococcus aureus (Gram positive), Pseudomonas aeruginosa (Gram negative), Enterococcus hirea (Gram positive), Candida albicans and Aspergillus brasiliensis.