Sonlu gruplar ve bazı özel indirgenemez karakterleri
Finite groups and their some special irreducible characters
- Tez No: 779642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMHA ERKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde yeni bir kavram olan güçlü monolitik karakterler üzerine çalışılmıştır. Elde edilen ana sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir : • En fazla üç tane güçlü monolitik karaktere sahip sonlu gruplar çözülebilirdir. • Abelyen olmayan sonlu grupların nilpotent olması için gerek ve yeter koşul grubun güçlü monolitik karakterlerinin çekirdeklerine göre bölüm gruplarının nilpotent olmasıdır. • Bütün lineer olmayan indirgenemez karakterleri monolitik olan ve tam bir tane güçlü monolitik karakteri bulunan sonlu grupların sınıflandırılması verilmiştir. • Bütün lineer olmayan indirgenemez karakterleri monolitik olan ve tam iki tane güçlü monolitik karakteri bulunan sonlu grupların sınıflandırılması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we worked with a new concept called strongly monolithic characters. Main result of this thesis can be listed as : • Finite groups with at most three strongly monolithic characters are solvable. • A non abelian finite group is nilpotent if and only if the division subgroups determined by the kernels of strongly monolithic characters are nilpotent. • The classification of finite groups whose nonlinear irreducible charatcers are all monolithic that has exactly one strongly monolithic character. • The classification of finite groups whose nonlinear irreducible charatcers are all monolithic that has exactly two strongly monolithic charatcers.