Aynı yaşlı doğu kayını (Fagus orientalis lipsky) ormanlarında artım ve büyüme
Increment and growth in even aged beech (Fagus orientalis lipsky) forest
  1. Tez No: 77967
  2. Yazar: SERDAR CARUS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
XI ÖZ Aynı Yaşlı Doğu Kayını ( Fagus orientalis Lipsky. ) Ormanlarında Artım ve Büyüme Çalışmamızda ülkemizin önemli orman ağacı türlerinden birisi olan Doğu Kayınının ( Fagus orientalis Lipsky. ) doğal yayılış yaptığı en önemli alanlardan Ban ve Orta Karadeniz Bölgesindeki geüşimini ortaya koymak üzere, bonitet tablosu, normal ve optimum kuruluşlara ait hasılat tablolarının oluşturulması amaç edinilmiştir. Bu araştırmada doğal yoldan meydana gelmiş, müdahale görmemiş, normal saf ve aymyaşlı Doğu Kayını meşcereleri incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul, Zonguldak, Sinop, Kastamonu ve Bolu Orman Bölge Müdürlüğü mıntıkalarından 116 adet örnek alan alınmıştır. Doğu Kayını meşcerelerinin artım ve büyümesinin yaşa ve yetişme ortamı koşullarına bağlı olarak incelenmesi yanında, tek ağaçların aram ve büyüme ilişkileri de incelenmiştir. Elde edilen bilgilerden, meşcere hacmi artımını maksimum yapacak değişik yaş ve bonitetlerdeki meşcerelerin optimum sıklık derecelerinin bulunmasına da çalışılmıştır Optimum kuruluşların incelenmesinden, sıklık derecesinin artması ile hacım artımının yükseldiği gözlenmiştir. Hacım aram miktarı bonitet derecesi, göğüs yüzeyi ve yaşa göre bir değişim göstermektedir. Meşcere yıllık hacım aramı genç yaşlarda ( 50-70 yaş ) gösterdiği maksimumdan sonra, ilerleyen yaşla beraber azalma göstermektedir. Ayrıca normal hasılat tablosu, bonitet dereceleri ve bir çift girişli ( çap, boy) gövde hacım tabloları da yapılmıştır. ABSTRACT Increment and Growth in Even Aged Beech ( Fagus orientalis Lipsky.) Forests To prepare the site index table and yield tables of normal and optimal structures of Beech which is an important tree species for Turkish forestry in West and Middle Blacksea Region which is natural range of it is purpose of this research. In this research natural stand having normal canopy closure, pure, even- aged and untouched beech stand were examined. For this purpose, 1 16 temporary sample plots were taken from Demirköy, Zonguldak, Sinop, Kastamonu and Bolu regions. In this research, increment and growth relations of beech for single tree and stand according to age and site conditions were investigated separately. Volume and other elements in single tree were related to age and site quality degree. Then optimal stand density which can maximize the stand volume and increment for every ages and site index was researched. By the inspection of the optimum stand stuructures, it has been recognized that the stand volume increment would increase as long as the density degree (SD) would increase. Volume increment, indicated relationships site index, basal area and age. Stand volume increment young stand (50- 70 age ) maximum rise up, forward ages together happens decrease. As a result of research, standart volume table, site index table and normal yield were tabulated.
Özet (Çeviri)